Jan Krejbich

Je 21.září, na teploměru stěží třináct stupňů, babí léto v nedohlednu a co chvíli padá déšť. Ideální počasí na to se doma zavrtat do peřin a nevylézt. Ale ne pro wakeaře! Největší milovníci, otužilci a pár bláznu se o víkendu sjelo do Stráže pod Ralskem, aby si naposledy zablbli a stylově s grilovaným prasátkem ukončili sezónu. Skvělá příležitost odchytnout některého z jezdců a vyzpovídat ho. A proč ne rovnou toho nejlepšího! Na vodě jste ho ten víkend vidět nemohli, kvůli zranění, které si před nějakou dobou přihodil. Co se mu stalo a proč mu utekly poslední závody sezóny? Jaká vlastně letošní sezóna byla a jaké změny nás čekají v příštím roce? To vše v rozhovoru s kým jiným než s týmovým jezdcem za Liquid Force Honzou Krejbichem!

Jak ty letošní sezonu vidíš, Honzo? Co ti dala, vzala, co se změnilo s porovnání s tou loňskou?

Letos byla sezóna víceméně tréninková, protože přes léto nebyly žádné závody, až teď ke konci. Kromě sponzora, kterého jsem v loni neměl, se toho moc nezměnilo, což bylo dané právě tím, že to byla spíše tréninková sezóna. Ošahal jsem si triky, které jsem v loni neskákal, jsou to hlavně switchový triky, ale i na svoji nohu jsem se letos naučil nové věci. Zdokonaloval jsem to, co jsem uměl a získával jistotu na switchovou stranu. Konec sezóny byl pro mě ve znamení těžších triků na switch, ale ty už jsem nestihl dokončit.

Co bylo důvodem, že se letos nejel pohár a všeobecně těch závodů nebylo tolik?

Nesešli se pořadatelé, aby se vůbec něco konalo. Až ke konci sezony se udělaly tři závody, jeden na dvousloupém vleku. Ale všechno to bylo individuální závody. Jeli se i závody v rámci otevírání nového wakeparku, jenže to nebyli v první řadě závody, ale spíš exhibice a křest překážek.

Když se teď podíváme na situaci wakeboardu a organizačních věcí okolo, jak to vidíš ty jako jezdec? Laikovi by mohlo přijít, že to jde z kopce, když se letos nedal dohromady ani pohár.

Je škoda, že se letos nekonal, oslabily se tak vazby mezi jezdci, mezi námi tady ve Stráži a jezdci z Ostravy. Moc jsme se nepotkávali a nebylo to úplně ono. Ale nemyslím si, že by to upadalo, od příštího roku se plánuje Český pohár organizovaný pod Jirkou Hellerem. Bude to bodované, bude to pod svazem a možná do toho bude zahrnuto i Slovensko. Dostane to konečně oficiální podobu, jezdci se budou muset registrovat do svazu a mělo by tam být i více závodu, asi šest nebo sedm. Bude to uzpůsobeno právě i tomu, že se závody pojedou na Slovensku, pro někoho daleko, tak se bude hodnotit ze sedmi závodů šest, aby člověk mel možnost jeden vynechat. Takže já to nevidím, že by wakeboard upadal. Spíš skončila éra neoficiálních závodů a teď dostane oficiální statut.

1234255_10151929557117640_569005479_nKdyž už jsme u nové éry, kdy teda přesně začala vůbec ta první éra wakeboardingu u nás?

Nevím to úplně přesně, to bych kecal, ale určitě je to přes deset let. A závody, ty se jezdí asi pět let.

Ty jsi tady ve Stráži domácí, hodně se tu toho letos změnilo. Vidím, že jsou nové překážky…

Jo letos se toho změnilo dost. Máme vlastně čtyři nové překážky, dvě jsou upravené. Například fun box A frame dlouhý devatenáct metrů, to si lidi hodně chválí. Máme dva nové kickery, podle mého názoru jedny z nejlepších v republice co vůbec máme. Dost podstatná změna nastala i na vleku, přestavbou se docílilo, že se daly zkrátit lana a skáče se teď mnohem snáz, výš a líp. Takže změny k lepšímu letos byly jak pro prekážkáře, tak pro ty co skáčou.

Ve Stráži děláš přes sezónu i vlekaře, jaká byla ta z pohledu právě vlekaře? Hodně nováčků si to chce vyzkoušet, nebo se spíš vracejí stálí jezdci?

Bylo hodně lidí. Rok od roku je to lepší, ten sport se dostává více do podvědomí a taky hodně letos udělalo počasí, bylo fakt krásně. Bylo v jednom kuse narváno a spousta nových lidí přijíždělo. A spousta lidí u toho i zůstalo! Konaly se kempy, tady nebo třeba ve Schwandorfu, na některých jsem byl a většina lidí co tam byla, tak pokračuje dál, že neskončili jenom u toho jednoho kempu. Nováčků je hrozně moc a ta základna se každým rokem znatelně rozšiřuje.

Měl jsi možnost porovnat situaci u nás a v Německu. Jak moc se liší?

V Německu už je to trochu jiný level. Jezdci jsou o moc dál, skáčou větší triky, lepší triky, na překážkách jezdí strašný věci. Máme ještě co dělat, abychom je dohnali. Ale to tempo růstu u nás je teďka tak obrovské, že nevidím důvod, proč bychom nemohli být za pár let na stejné úrovni. V tuhle chvíli ale jsou o dost výš než my.

V čem mají lepší podmínky?

Jednak je tam ten sport déle a rozvíjí se déle, ale hlavně je tam těch jezdců víc a oni mají možnost se od sebe navzájem učit. Nás tady je jen pár, co skáčeme a co si nevymyslíme, to nemáme. Oni jezdí spolu, učí se, odkoukávají od sebe nový věci a ten pokrok je tam znát. Já to třeba vidím, když my jedeme třeba právě do Schwandorfu, tak ti kluci, kteří se doma nic nenaučí, nebo hodně pomalu, jedou tam a z ničeho nic skočí trik, který v životě neskočili. Ty lidi okolo tě tlačí. To samý na závodech, tam se člověk naučí hodně. Vidíš ty triky naživo, můžeš zhodnotit co a jak. Doma by mě to třeba ani nenapadlo.

Kde teda bereš inspiraci na učení nových triku?
1375933_10151929557112640_941561571_n
Hodně triku člověk zná a ví, jak vypadají. Nejsou to ty top Německý triky, ale člověk prostě ví, jak vypadají. Třeba sb do blindu , backroll do blindu, třistatřináctku a takový věci…víceméně se k tomu snažím dokopat sám. A pak když už nevím, sb jsem se učil dva roky, tak pak jsem procházel videa a instruktáže a musel jsem se k tomu dobrat sám. Co se nenaučím sám, to nemám.

Na jaký trik jsi letos pyšný nejvíc?

Není úplně nový, jednou nebo dvakrát jsem ho skočil na konci loňské sezóny. Je to Sbend do blindu, letos jsem ho ne přímo vypiloval, ale skočil. No a pak hlavně switchový triky. Switch bilndjudge a taky switch Sbned, ale to už jsem nestihl dopilovat, protože jsem si zlomil nohu.

Cos dělal?

Jako každý sportovec samozřejmě dělám víc sportů, nejezdím jenom na wakeu. A freeboard se mi stal osudným…(smích)

Tak aspoň, že to bylo na konci sezony, ne?

No mohlo to ještě počkat, měl jsem pořád dva závody před sebou.

A jaký cíl, co se týče triků, máš vytyčený na příští rok?

Chtěl bych skákat double Sbenda na svoji stranu a Sbenda do blindu backrolla na switchovou stranu. A když by se mi povedl mobius, nebo něco z takových triků, tak by to bylo super.

A nakonec, co bylo největším překvapením/novinkou sezóny?

Je to určitě dvousloupový vlek technologie WakeMaster, který přinesl nové možnosti a doteď se v ČR nebyl. V loni se jeden testoval, ale nebyl v provozu a letos máme dva. Jeden je u Pardubic na Seči a druhý je v Plzni. Přes léto byl na Džbánu, ale nefungoval, protože nebylo povolení, akorát v květnu se tam jely exhibiční závody.

V čem se to liší od normálních vleků?

Dá se stěhovat podle potřeby, to je asi hlavní výhoda a rozdíl. Jízda je lehčí pro začátečníky, ale taky na trénování nových triků, protože člověk si tam může zkrátit lano, jak potřebuje, když jede na skokánku tak je lepší delší lano, na skoky z vody je zas lepší kratší lano, aby to člověka vyneslo. Třeba v Německu mají standardně u vleku two pointy, pro začátečníky.
Výhodou je, že vlek se ovládá individuálně, pro jezdce takže ty když tam spadneš, tak to zastaví, doplaveš si k lanu a jedeš dál, nebo zpomalí podle potřeby.

A teď? Teď už je čas zazimovat desky a těšit se na další sezónu, která nám podle všeho přinese spoustu novinek. Těšíte se?