Budoucnost wakeboardingu na Hostivařské přehradě

V pátek 12.srpna jsme se zúčastnili tiskové konference, která se konala v areálu Hostivařské přehrady. Ačkoli počasí organizátorům tohoto setkání moc nehrálo do karet, pár odvážných novinářů se přeci jen přišlo podívat, jak že se povedlo areál pod novým vedením revitalizovat a dát mu podobu moderního sportoviště. Současný stav a plány do budoucna Hostivařské přehrady přednesla manažerka areálu Tereza Pácaltová. Své slovo dostal i pan starosta Milan Wenzl, který nese velký díl zásluhy na umístění wakeboardového vleku v areálu. 

Hostivařská přehrada se stala během tohoto léta místem pro různorodé kulturní a společenské události. Pro návštěvníky je připraveno spousta atrakcí, zábavy a aktivit. Ať už se jedná o typická šlapadla, nebo lodičky, nebo netypickou vodní skluzavku. Velký zájem je samozřejmě o jógu na paddle boardech nebo multifunkční sportovní hřiště. Je toho opravdu hodně a kompletní seznam aktivit najdete na oficiálním webu přehrady zde. Pro nás osobně je ovšem největším trhákem samozřejmě wakeboardový vlek, který letos na Hostivařské přehradě vyrostl. Cesta k němu nebyla jednoduchá, ale přes všechna úskalí se to povedlo a dalším cílem je vybudování velkého vleku. A protože nejdůležitějším krokem k úspěchu a růstu povědomí o wakeboardu je motivace mladých lidí, tak díky spolupráci s Městskou částí Prahy 15, bude v září letošního roku vlek patřit žákům základním škol Prahy 15!

V rámci konference jsme na pár slov zastavili právě pana starostu Milana Wenzla a kandidátku do senátu paní profesorku Helenu Válkovou. Oba jsou velkými fanoušky wakeboardingu, mají zásluhu právě na výstavbě vleku a hlavně zájem o růst wakeboardingu v Praze.

13882249_1229722570393609_8405715319374361312_n

Díky vám můžeme nyní stát u vleku. Máte velkou zásluhou, že vlek na Hostivaři stojí. Jaký vy máte osobní vtah k wakeboardingu? Byl to váš první kontakt s tímto sportem, nebo jste o něm už slyšeli někdy předtím?

Milan Wenzl: Osobní zkušenosti s tímto sportem nemám, ale do kontaktu jsme se s ním dostali už předtím, protože za námi chodili společnosti a nabízeli, že by tady vlek chtěli umístit a provozovat. My  jsme ale upřednostnili  kluky, kteří to tady měli kdysi v pronájmu, a chtěli jsme ať to opět funguje. Když za mnou přišel Martin Slavík, tak jsem ani na chvíli neváhal a řekl jsem, že tohle podporovat budu, protože co jiného, než podporovat sport. Sportem proti kriminalitě je opravdu to nejlepší, co pro tu mládež může být.

Helena Válková:  Já jsem wakeboarding předtím neznala, ale jsem hrozne ráda, že jsem ho poznala. Je to skvělý sport a sport všeobecně je nejúčinnější forma prevence proti kriminalitě mládeže. A to je moje specializace. Já jsem vždycky říkala, lépe než-li trestat, tak sportovat. Tento sport má velkou budoucnost. Vypadá příjemně a ladně. Je vidět, že člověk se tomu musí věnovat a musí umět, aby docílil toho, co jsme měli možnost vidět na vodní hladině před chvilkou (operátor hostivařského vleku Libor Fišer předvedl exhibici na vodě, pozn. red.). Tento sport je výzvou pro mladé lidi a myslím si, že je to bude bavit, protože to má rychlost, můžou si zkusit skákat přes překážky a zažít trochu adrenalinu. Jediné co teď potřebujete vy, je podpora lidí, kteří mají někde vliv a sedí na určitých místech. Ti by měli svou odpovědnost využít k tomu, aby se pohnuly ledy a vy jste měli možnost wakeboarding posunout dál. Takže vytrvejte, my se budeme také snažit. Pan starosta je velice aktivní a já se také budu snažit. Rozhodne využiji i to, co jsem naučila v praxi, tedy v oblasti práce s ohroženou a delikventní mládeží. Chtěla bych ještě více podtrhnout význam těchto aktivit. Já když budu moci, tak ráda pomůžu. Zjistila jsem, že úkolů je tady dost, takže to s panem starostou zkusíme.

S wakeboardingem v Praze je to ještě běh na dlouho trať, ale my vytrváme…

Helena Válková: Určitě vytrvejte, protože ten výsledek, který jsem tady viděla je úchvatný. Kdyby mi bylo takových patnáct, okamžitě bych se přihlásila a začínám trénovat.

Motivoval vás tento projekt tomu, že vy sami wakeboarding vyzkoušíte, nebo k němu přivedete Vaší rodinu, děti, vnoučata?

Milan Wenzl: Já určitě přivedu kluka, protože ten má 15 let a dělá vodního záchranáře. Teď jsme byli u moře, tam zkoušel wake za člunem, což je trochu jiné samozřejmě, ale musel se naučit stabilitu a udržet se na vodě. No a tady v Hostivaři je doma, tady může chodit každý den trénovat a věřím, že bude nadšený. A určitě k tomu nějakým způsobem motivuje i své kamarády a svou starší sestru.

Helena Válková: Já mám velmi šikovného a pohybově nadaného vnuka a myslím si, že vyžití na Hostivařské přehradě je opravdu hodně. Nemyslím, teď konkrétně wakeboarding, na to je ještě malý, ale celkově těch možností vyžití je zde opravdu hodně. Ať už pro malé děti nebo seniory. Všechny překvapilo, jak je to tady oproti té minulosti kultivované, krůček po krůčku. Takže já sem vnouče určitě vezmu. On bude vše vnímat a vstřebávat okolní atmosféru a v hlavičce  se mu to někde uloží. A třeba za takových deset let možná ani ne si bude moci něco sám vyzkoušet. Myslím, že Hostivařská přehrada je ideální místo na setkávání. Nejmladších i těch zralejších, a i těch nejzralejších J Mě se tady moc líbí. A co vám nejvíc závidím pane starosto, a jsem za to i ráda je, že jste mě vzal do týmu. Má to budoucnost a společně to můžeme někam posunout. Tady to má velký potenciál na rozvoj.

Jaké sportovní aktivitě se věnujete ve volném čase vy sami?

Milan Wenzl: Já jsem hrával fotbal a teď si chodím rád zahrát bowling.

Helena Válková: Já to mám jednoduché, dělávala jsem atletiku a běhala na krátké vzdálenosti, ale teď jsem zvolnila. Ráda chodím na dlouhé turistické procházky a v zimě na běžky.