El Gouna #3 – ON-LINE REPORT

Den D je před námi. To, na co se všichni těšili nebo čeho se obávali, je tady. První den Mistrovství Evropy a Afriky ve wakeboardingu v egyptské El Gouně začíná právě dnes. Letos se ho zúčastní více jak 190 jezdců z 22 zemí světa! V prvních třech dnech  závodu své umění na vleku předvedou wejkaři a skejťáci z kategorií U15, U19, +30 a +40. Pro kategorie OPEN (wake i skate) je vyhrazen čtvrtek a pátek.

Jako první překvapení přichází změna startovek. Ta je ohlášena ještě v neděli v noci, po oficiálním zahájení závodu. Holt šotek se vecpe všude! A tak sedíme s Martinem Bartoněm v hotelové recepci na Wi-Fi, a zatímco já přidávám článek na web, on stále kontroluje, jak se tedy bude startovat. Změna totiž může být razantní – jak v síle soupeřů v jednotlivých skupinách, tak i v časech startu. A přichází těsně před půlnocí..

ON-LINE PŘENOS NALEZNETE ZDE.

PONDĚLÍ

6:20

Přijíždíme na vlek. Jednotlivé teamy rozvěšují vlajky a rozcvičují se. Celý závod začíná v 7 hodin místního času (tedy v 6 hodin ráno českého času) a otevírá ho Monika Havránková! Ta startuje v kategorii U15 girls s dalšími šesti riderkami. První jízdu nedokončila, ale po té druhé postupuje do finále ze 3. místa. Před ní je zatím Aurelie Gidet (FRA) a Iris van Suchtelen van de Haare (NED). Zbylé 4 závodnice se zítra utkají v LCQ.

07:30

V kategorii U15 boys se utká celkem 30 závodníků rozdělených do 4 skupin, přičemž v každé je jedno z našich jmen, tedy – skupina A – Aaron Tabak ze Slovenska, skupina B – Kryštof Huta, skupina C – Jan Bartoň a pravděpodobně nejtěžší skupinu D “schytal” Jan Gaží.

Aaronovi se podařilo postoupit do semifinále ze třetího místa. Ve skupině B startující Kryštof Huta bohužel neměl takové štěstí. Na molo nastoupil s úsměvem a vyrovnaný, i když některé své soupeře ještě neviděl jezdit a netušil, co od nich čekat. To se nedá říci o místním závodníkovi jménem Kareem Ahdy – toho jsme tu v předchozích dnech viděli a věděli jsme, že to tam hrozně nasází! Kryštofovi tedy budeme držet palce do zítřejšího LCQ. Skupina C odstartovala hned dvěmi nedojetými jízdami. S třetím stojícím na startu – Honzou Bartoňem jsme odlehčovali situaci fórkem o tom, že on by svou jízdu dojet mohl. Sotva vystartoval, objevil se za kickerem plavající jezdec. Honza pohotově zvedl ruku, kolo dojel bez jediného triku a odstartoval znovu. V obou svých jízdách to tam slušně nasázel a postupuje do seminifále ze třetího místa. Skupina D, jak jsme již avizovali, byla plná hvězd. Honza Gaží věděl od startu, že si “mezi nimi neškrtne”, po první jízdě ho přepadl i lehký smutek. S Veron, team kapitánkou Slovenska, jsme ho povzbuzovali na mole před druhým startem. Bohužel ale i on se podívá do zítřejšího LCQ.

Kvalifikační jízda Jana Bartoně:

 

Kvalifikační jízda Jana Gažího:

 

9:15

Na start se staví U19 ladies. V této kategorii nemá Česká republika ani Slovensko svojí zástupkyni. Závod to bude divácky velmi zajímavý. Startuje v něm Marina Kaacheva, závodnice z Ruska, které je pouhých 13 let. Celkem 9 závodnic je rozděleno do dvou skupin. Tu první ovládne s náskokem skoro 20 bodů Marina Kaacheva, druhá je Claudia Pagnini. Ze skupiny B postupuje Marie Grüneberg a Klaudia Nagy.

 

10:00

Junioři se začínají rozcvičovat :). Do závodu se jich přihlásilo 24, tudíž jsou rozděleni do tří skupin. Ve skupině A nefiguruje žádné české jméno, fandíme až ve skupině B slovenskému Janu Jergovi, kterému však jeho jízda nevyšla dle představ a v příštích dnech tedy nastoupí ještě do LCQ. Krásnou jízdu si však zajel Patrik Hanes ve třetí skupině a postupuje do semifinále z druhého místa. Jeho jízdu můžete vidět natočenou na jeho facebookovém profilu.

Kvalifikační jízda Patrika Hanese:

 

12:30

Juniory střídají ženy z kategorie masters. Veronika Holubová z České republiky startuje ve druhé skupině. Bohužel při své jízdě padá a tak se nedostane přímým postupem do finále, ale čeká jí zítra ještě LCQ. Vejo, my ti ale fandíme a věříme, že tu placku přivezeš!

Kvalifikační jízda Veroniky Holubové:

 

13:30

Mezi patnácti chlapáky z masters máme na startovní listině Matěje Blahovce z České republiky a Miroslava Hribika ze Slovenska. Každý startoval v jiném heatu, takže se na přímo nepotkali, ale ani jeden však nepostoupil do finále (i když Matěj opravdu o chlup!) a zítra se v LCQ utkají o poslední místa ve finále.

Kvalifikační jízda Matěje Blahovce:

 

14:45

Dnešní závodní den ukončují veteráni, tedy kategorie mužů ve věku nad čtyřicet let. Slovenský rider Juraj Vrzgula se bohužel nedostal do finále rovnou z kvalifikačních jízd. Zítra mu tedy budeme držet palce při LCQ.

 

ÚTERÝ 28.11.

Na vlek jsme dorazili s Kryštofem Hutou a Honzou Gažím po osmé hodině. Kvalifikační jízdy wakeskate juniorů holek i kluků byli skoro u konce, a tak se kluci začali připravovat na své LCQ. Každý startoval v jiné skupině, ani jednomu se bohužel nepodařilo dostat dál přes silnou konkurenci. Kryštof upadl po dvou překážkách, na svém prvním airtricku této jízdy. Honza si odjel velmi stylovou jízdu, nedokončil až poslední kicker. Bohužel to na semifinále nestačilo a kluci se s ME rozloučili. Nejvíc mě však potěšilo Kryštofovo nadšení do dalších tréninků, nových triků a slíbili jsme si, že to příští rok zkusíme znovu ;).

9:20

Po LCQ juniorek přišli na řadu junioři. Hned jakoprvní startoval Jan Jerga ze Slovenska, který svou jízdu nedokončil (upadl na prvním airtricku) a tak i on se s ME loučí.

 

09:50

O své místo ve finále se snaží i Veronika Holubová v kategorii masters. Startuje z posledního místa, vidí tedy všechny skoky, ale i pády soupeřek. Zvolila jízdu na jistotu, která ji vyšla a zítra bude bojovat o medaili.

10:20

LCQ masters mužů je rozděleno do dvou skupin. Matěj Blahovec a Miro Hribik startují proti sobě. I když Matěj měl výhodu posledního startujícího (oproti Mirovi, který byl na začátku startovky), neproměnil to ve svůj prospěch a na krátké rovince před motorem spadl, čímž dal vstupenku do finále Mirovi.

 

10:50

Z LCQ veteránů postoupil do finále z prvního místa Juraj Vrzgula, kterému se povedlo dojet svou jízdu i s 360 na kickeru, která ho zde v posledních dnech trápila.

 

11:15

První semifinálové jízdy tohoto mistrovství! Dvě kola si v nich odjedou U15 boys, startující ve dvou skupinách. V té první se na start postavil i Honza Bartoň z České republiky a Aaron Tabak ze Slovenska. Kluci tu hrozně sázeli, teprve dvanáctiletý Deschaux z Francie vystřihnul KGB! Honza padnul v obou jízdách a do finále se nepodívá, stejne jako Kareem Ahdy, místní egyptský jezdec, kterému jsme společně fandili.

 

12:20

Patrik Hanes na startu! Má dvě kola na ukázání toho nejlepšího v semifinálových jízdách kategorie U19 junior men. Startuje v první skupině jako šestý z osmi. Jako první jízdu zvolil tu druhou/těžší ze včerejší kvalifikace. Ta ale nestačila a po odjetí všech je pod čarou, která dělí postupující a vyřazované a na mole zvažuje druhou jízdu. Ta se mu povedla, i tak se ale bojí podívat na výsledkovou tabuli. Čekali jsme na zbylé jezdce, zda se Patrika nepřeskočí, to se ale nestalo a český funklub oslavuje! Mimo celé naší závodní výpravy (Patrik, Monika, Jan B., Jan G., Veronika, Mates a Matěj) je na vleku i Zdeněk Mrštný, Martin Bartoň, Olí Smetanová a Ondra Danda. Díky vám, nejen doma, ale i v Egyptě, že nás sledujete, podporujete, natáčíte, fotíte a samozřejmě fandíte!!

BTW: Patrikovu jízdu naleznete na našem Facebooku.

 

13:10

Ještě včera měl dle programu dnešní den končit semifinálovými jízdami. Vzhledem k tomu, že se včera splnil časový plán, ba naopak zbyl ještě v opdoledních hodinách čas na další jízdy, rozhodli se pořadatelé o přesunutí fináových jízd kategorií U15 girls a boys na dnešní den, tedy úterý. Zůstali jsme tedy po Patrikově kategorii na vleku, protože naše Monika Havránková soutěžící právě v kategorii U15 se připravovala na své finále. Svou první jízdu si zajela absolutně s přehledem a obsadila průběžně třetí místo. Bohužel během té druhé upadla hned na prvním kickeru, a tak tato pozice byla finální. Monča z toho měla smíšené pocety – sice bude placka, ale neodjela si svou jízdu. Tu, která jí tu během týdne tréninků tolikrát vyšla. Jsme tu ale za ni všichni moc rádi a osobně si myslím, že “jí to dojde za chvíli”.

Po druhé hodině odpolední se rozjely finálové jízdy wakeskate junior. Tou dobou už jsme ale odjížděli na hotel, aby se mohla Monika připavit na vyhlášení výsledků, které proběhlo v hale přímo u vleku. Každý na stupni vítězů získal medaili, květinu a tradiční šátek na hlavu :).

 

STŘEDA 29.11.

Ve Sliders cable parku ovládnou středeční dopoledne zbylé finálové jízdy. Jako první držíme palce Veronice Holubové v kategorii masters. Té se v prvním kole nepovede odjet její jízda tak, jak by si přála a tak se ve druhé neodváží riskovat “něco navíc”. Na stupínky vítězů to bohužel nestačí a závod pro ní končí 4. místem.

Dalším borcem, kterému fandíme, je Miroslav Hribik. V první finálové jízde upadl, ostatně jako skoro všichni. Nejhůře fyzicky na tom byl Daniel Fetz, který chytnul přední hranu. I když po pádu ihned zvedl ruku na znamení toho, že je v pořádku, ještě nějakou tu minutku splýval na hladině. Na břehu se ho ujal jeho team. Pád to byl opravdu ošklivý, ani jsme nečekali, že nastoupí do druhého kola. Jak je Mirovo zvykem – jezdí pro medaile, ne zajíždět jízdu na jistotu, a tak zariskoval i po druhém startu a opět upadl. Z mistrovství Evropy tak odjíždí s 8. místem.

Juraj Vrzgula startující v kategorii Veterans měl před sebou nelehkou úlohu – všichni postupující do finále předvedli v kvalifikaci +- podobnou jízdu, bude tedy více než jindy záležet i na čistotě odjetých triků. Nakonec vyhrává úřadující mistr světa Raphael Menconi s náskokem necelých deseti bodů na Juraje Vrzgulu, který se umístil na 5. místě.

Veliké překvapení tohoto mistrovství je Marina Kacheeva, o které jsem se již jednou zmiňovala. První finálové kolo kategorie U19 ladies nedojela, v tom druhém ale všem vytřela zrak a s přehledem vyhrála.

Jako poslední se na start staví junioři – kluci, mezi nimiž máme Patrika Hanese. Ten startoval hned jako druhý v pořadí,  nervozita se na něm ale nijak viditelně neprojevovala (byla jsem s ním celou dobu na mole a vysílala živý stream na naši facebookovou stránku – můžete se na video podívat i zpětně). Po odjetí obou jízd končí na 7. místě, což je super výkon! Však jako šestnáctiletý startoval i s o tři roky staršími kluky. Jedním takovým byl francouz Louis Mistaudy, který upadl při air tricku na krátké rovince, vytrhl vázání z desky, vystřelil lano do motoru, kde došlo k poškození a vlek musel být opravován, ale co je nejhorší – utrpěl úraz kolene. Po něm měl naštěstí startovat pouze Florian Weiherer, který obsadil a držel první místo v tabulce již po první jízdě, a tak nevznikly žádné větší komplikace s nutností dokončit závod všemi účastníky.

 

Tímto oficiálně skončila první část Mistrovství Evropy a Afriky. Gratululace patří všem, co se probojovali až na tento závod a zde se hrdě postavili na start. Všem našim reprezentantům děkuji za účast, umístění a dobrou reprezentaci naší země na tomto závodě.

V přístích dnech se postaví na startovní molo Sliders Cable Parku v El Gouně kategorie OPEN (muži, ženy, vozíčkáři, ale i wakeskaty). Jediným zástupcem bude Matěj Štěpánek startující v kategorii OPEN wakeskate.

 

ČTVRTEK 30.11.

Protože ve středu proběhl oficiální trénink bouze wakeboardistů, ve čtvrtek ráno si skejťáci nařizují budík na ranní hodiny a přicházejí na vlek. Jedinou výhodu to má v tom, že mají lepší hladinku. Poté se již rozjela druhá část mistrovství Evropy a Afriky – závody kategorií OPEN. Celý čtvrtek se nese na vlně kvalifikačních jízd. Za Českou republiku zde máme pouze jednoho reprezentanta – Matěje Štěpánka. Na wakeskate se přihlásilo celkem 13 závodníků, jsou rozděleni do dvou skupin. S Matějem ve skupině startují známá jména jako David Lang (AUT) a Clément De Prémonville (FRA). Podmínky na jejich start se zhoršují (rozuměj – víc a víc fouká, jako snad každý den tady!) ale kluci sázejí co se dá, BS 360 na kickeru je základ. Matějíčkovi se bohužel nepovedlo dostat se do finále “hnedle z první” a tak si zítra hned v 9 ráno odjede jednu jízdu v LCQ.

A Slovensko? Zuzanu Vráblovou na wakeskatu zajela mladičká Telma Cester ze Španělska. V kategorii open men wakeboard startující Radovan Hradil popadal a bere poslední místo ve své kvalifikační skupině, v pátek bude mít šanci ukázat co v něm je v rámci LCQ. Nejvíce se dařilo Juliusi Langovi na wakeskatu, který si ve své kvalifikační skupině zajel pro první místo s náskokem 20 bodů na druhého.

Všem jezdcům držíme palce na páteční LCQ a finálové jízdy!

 

PÁTEK 1.12.

Nejen v České republice, ale i v El Gouně se začínají objevovat vánoční stromečky. Místní teplota a intenzita větru se ale nemění a tak i dnes si na sebe berou jezdci vesty, ti méně otužilí i neopreny a jdou si pro své vítězství.

Jako první startuje den LCQ wakeskaterů. V tom se utkal i Matěj Štěpánek. I když zajel moooc krásnou jízdu, dokonce tam poslal i transfer (!!!) tak to na postup do finále nestačilo. Matějíčku, děkujeme ti za tvou krásnou jízdu a přejeme štěstí třeba v příštím roce.

Radovan Hradil v LCQ open men obsadil čtvrté místo, což bohužel nestačilo na postup do semifinále. To začíná cca 20 minut poté.

Finálové jízdy se rozjíždějí až v odpoledních hodinách a jako první začínají wakeskate holky. Tam samozřejmě držíme palce jak jinak než Zuzaně Vráblové. Ta je v El Gouně teprve pár dnů – přijela během závodu dětských, juniorských a seniorských kategorií. I díky dalšímu zásahu pořadatelů do programu závodu neměli závodníci z kategorií open tolik tréninků, se kterými počítali. Jeden by si řekl, jak zrovna wakeskaterům budou tyto hodiny chybět, obzvlášť, když jsou zde podmínky díky větru a slané vodě jiné, než na jiných vlecích. Zuzana však předvedla svoji profesionalitu a s podmínkami zde si bravurně poradila a obhájila svůj titul! Julius Lang soutěžící v open wakeskate neměl tolika štěstí a v souboji s Clémentem “prohrál” o 4 body a získal tak stříbro.

To, že Julia Rick vyhraje kategorii open wakeboard ladies, asi nikoho moc nepřekvapuje. Její jízda byla neskutečně jistá, přesná, bez zaváhání. Bronzového pódiového fleka však odváží Marina Kacheeva, o které jsem se již zmínila několikrát a mimo jiné vyhrála v El Gouně kategorii U19, a to je jí teprve 13 let! O této holčině jisto jistě ještě mnohokrát uslyšíme.

To nejlepší z nejlepších přichází jako poslední – na mole je připraveno 8 nejlepších mužů. Předvádějí neskutečné peklo, zejména pak Ariano Blanik, Timo Kapl, Florian Weiherer a Sam de Haan. Po druhých jzdách je mezi prvním Arianem a čtvrtým Samem rozdíl pouze 5 bodů!

 

Závěrečný ceremoniál a předávání medailí je velmi pěkné, probíhá pod širým nebem přímo u vleku. Faux pas však přichází hned u vyhlášení wakeskaterek, kdy Zuzaně Vráblové zahrají hymnu České republiky. Zuzik se chudák usmívala a kroutila hlavou (po ceremoniálu nám řekla, že to bohužel není první mistrovství Evropy, kde se to pořadatelům stalo 😀 ), ale česká výprava si užila “minutku slávy” a hymnu si zazpívala. Zbylé vyhlašování proběhlo v pořádku, až při během kategorie open men wakeboard byla viditelná nespokojenost Tima Kapla s finálním rozhodnutím rozhodčích (skončil na stříbrné příčce).

 

Tímto jsme se rozloučili s Mistovstvím Evropy a Afriky 2017 v El Gouně. Česká výprava vyrazila na hotel, zbalit si zbytek věcí a na večeři. Brzy nad ránem nás vyzvedl autobus a odvezl na letiště. Holčičí část výpravy se modlila, aby s nakoupenými dárky nepřesáhla váhový limit kufru :D. Vše proběhlo bez problémů, během letištních kontrol jsme si všichni zuli boty (ale no tak, táto!!) a v letadle nás čekalo mini překvapení (koukněte na naše video z letadla na Facebooku 😉 ).

 

Děkuji vám všem, že jste sledovali, podporovali a fandili naší repre. Ač náš výjezd mohl připadat některým jako “výlet”, nebylo tomu tak. Všichni poctivě trénovali, nejprve si zvykali na nový vlek, pak nelenili a zkoušeli nové věci… a když došlo na ostrý závod, soustředili se a chtěli ukázat to nejlepší :). Pro mě jsou to jedničky!