Interview: Andrew PASTURA

 

andrew pastura

S Andrew Pasturou jsme se potkali během super akce Red Bull Winchsession 2015, a tak jsme ho pro vás vyzpovídali.

Ahoj Andrew, v rámci wakeskate jsi už chodící legenda, takže tě asi netřeba dlouhosáhle představovat. Ale přeci jen bych tě na úvod požádal o pár základních informací:

1) Kolik je ti let? Jak dlouho jezdíš? Odkud jsi a kde je možno tě nejčastěji potkat?

Jsem z Cincinnati, Ohio, ale už několik let žiju v Kentucky. Je mi 27 a na wakeskatu jezdím už od svých zhruba 16 let, takže to bude nějakých deset, jedenáct let.

2) K wakeskatu jsi přešel z klasického sk8tování. Proč pro tebe mělo takový význam přejít z betonu na vodu?

Jo, jezdil jsem dlouho klasický sk8te než jsem vlezl na vodu. Můj bratranec v té době jezdil hodně na wakeboardu a vodních lyžích a věděl, že já a můj brácha jezdíme na sk8teboardech. Takže nám jednoho dne koupil wakeskate a nechal nás to vyzkoušet. No a tak nějak jsem se vlastně dostal na vodu.

V létě to bylo příjemnější, protože bylo moc vedro na klasické sk8tování, tak jsem to zkusil a byla to pro mě vlastně láska na první pokus.

3) V dnešní době existuje spousta možností, jak jezdit – loď, vlek, 2.0 a winch. Na čem trávíš nejvíc času?

Musím říct, že všechny možnosti ježdění mě baví. Jsem rád, že to mohu střídat, protože se mi tak nestává, že bych se začal nějak nudit.  Můžeš tak střídat různé typy ježdění, dávat si překážky, hledat super a zvláštní místa s winchem a střídat různá jezera a řeky díky ježdění za lodí a skútrem.

Hrozně moc mi v ježdění pomáhá právě to střídání a schopnost jezdit různými styly.

andrew vlek

4) Četl jsem, že tě nejvíc baví právě winch. Proč?

Winchování je prostě unikátní. Hlavně v tom hledání různých míst, kde můžeš jezdit. Musíš vymýšlet, co vlastně budeš jezdit, což je jiné než skákat za lodí nebo používat už předem udělané překážky v parku. Na winchi si musíš najít to správné místo, zkoušíš tam občas úplně divné věci.

Je to víc jako sk8tování ve streetu, kde se prostě vozíš městem a hledáš různé římsy, raily a tak. Je to prostě jiné, než když máš normální flat na vodě.

5) Není naopak horší to, že musíš po jednom odjetém triku zase šlapat na start a rozjet se zase na jeden trik?

Jasně, v tom má výhodu ježdění v parku. Na winchi je občas těžké najít správný spot, musíš si plac kolikrát upravit, abys mohl jezdit, aby to prostě vůbec šlo. Občas to stojí hodně úsilí a práce.

Ale je právě fajn, že to můžeš střídat a vyrazit pak na loď s bandou nebo na vlek a strávit tam víkend s ostatními wakeskejtry a jezdit s nimi dohromady a prostě si to užívat.

Na druhou stranu ti ta práce s winchem dává úplně něco jiného. Máš pocit jedinečnosti, že jsi opravdu něco dokázal a prostě zvládl něco, co jen tak někdo není schopen udělat.

6) Je v Americe problém hledat spoty? Nemáte problémy s policií nebo majiteli pozemků?

Jo, občas se potkáš s problémy. Spousta hezkých míst, jezů a tak je umístěna poblíž soukromých pozemků nebo přímo na nich, a ti lidi pak mají pocit, že tam nemáš co dělat, že je to nebezpečné a tak, takže se tě snaží vyhodit.

Ale pořád je spousta míst schovaných v lese, nebo i v parku, kde to prostě nikoho nezajímá. Děcka se tam běžně koupou a tak. Musíš se snažit, ale najít se dá hromada míst.

7) Winchujete s partou i jen tak pro fun, nebo už jezdíš jen s kamerou a hledáš možnosti pro nějaký super záběr?

Jo jasně, většinou s sebou máme někoho s kamerou nebo foťákem, protože nikdy nevíš, co zajímavého může vzniknout.

Ale určitě je spousta míst, kde jezdím jen tak pro zábavu. Máme naštěstí spoustu známých, kteří mají spot na ježdění přímo u baráku, takže tam se pak jezdíme pobavit.

Zároveň mám takový spot na zahradě i já, takže občas organizujeme i takové ježdění přímo u mě.

Je to potřeba jezdit bez pocitu nějakých stresů a tlaků z focení a natáčení.

8) Jsi několikanásobný wakeskater roku, jak to děláš?

Já vlastně nevím. Já si prostě užívám všechny druhy wakeskatování, měním místa, měním typy ježdění, a tak se držím fresh.

9) Většinu videí a času trávíš se svým bratrem, Austinem, který jezdí taky naprosto úžasně. Je to nějaký rodinný gen, nebo za to může právě ta spousta času stráveného spolu a vzájemné hecování?

Já nevím, myslím, že jsme s bratry prostě vyrůstali na řece. Když já jsem začal, bylo mi 16, Austinovi nějakých 13 a prostě jsme spolu strávili spoustu času ježděním hlavně za skútrem. Můj strýc má jezero, takže jsme jezdili společně hodně i za lodí a jen tak si užívali společné ježdění. Mohli jsme se tak vzájemně i víc hecovat.

10) Hajpuje tě k novým trikům víc konkurence nebo blbnutí s kamarády?

Jo, vždycky je to zábava učit se nové triky, ale snažím se tím moc nezatěžovat. Prostě jezdím a většinou to samo přichází. Pro moje ježdění je asi nejdůležitější jezdit spíš na různá místa, s různými lidmi.

11) Jak si vysvětluješ tu vysokou úroveň triků na wakeskate v USA? V ČR máme taky super kluky, kteří se snaží, ale současnou laťkou je flip na vodě.

No já myslím, že to je asi tím, že naše komunita je větší. Z mého pohledu to chce prostě jen jezdit a mít dostatek trpělivosti.

Samozřejmě tomu velice pomáhá zkoušet i jiné board sporty jako snowboarding, skateboarding, surfing. Musíš dostat pocit, že můžeš jezdit všechna prkna. Dostat větší jistotu. Ty věci se pak začnou zlepšovat samy od sebe i v tom, čemu se chceš víc věnovat.

12) Mohl bys nám prozradit, jak se naučit třeba flip on triky?

Já nevím. Musíš to prostě zkoušet, dokud si nezačneš víc důvěřovat. Pak začneš přidávat různé raily, na kterých to budeš zkoušet. Naučíš se třeba big spin na vodě, a pak ho začneš zkoušet na různých typech překážek. A se vzrůstající jistotou se začneš učit i jiné triky.

Ale musíš makat na těch základech a začít pomalu. Hlavně je lepší to dělat postupně.

13) Odkud se znáš se Zuzkou?

Potkal jsem Zuzanu asi dva roky zpátky, když jela poprvé Wakeskate tour. Cestovala po státech a soutěžila. Potkali jsme se tam, začali spolu chodit, jezdit spolu po závodech, no a teď jsem tady. J

14) Už jsi někdy byl v Čechách nebo na Slovensku? Slyšel jsi o nás někdy?

Nebyl, teď jsem tady poprvé. Ale už jsem o CZ/SK slyšel, viděl jsem, že tady máte moc hezké spoty, a tak jsem velice rád, že tady mohu teďka být a poznat to na vlastní oči.

15) Jak se těšíš na winchsession?

Jo, velice se těším. Vybrali jsme spoustu nádherných spotů a myslím, že jich ještě dost objevíme během cestování a prohlížení míst. Máme super partu, takže věřím, že zažijeme velice fajn chvíle.

16) S Benem jste už jeli podobnou akci pro NIKE, myslíš, že to bude podobné?

Definitivně si myslím, že to bude podobné, akce je zhruba stejně dlouhá, jsou tady taky úžasní jezdci… Už se na to moc těším. Navíc jsme na jiném místě, takže se těším i na ty rozdíly.

Ben a Ollie jsou skvělí jezdci milující wakeskate a winching, takže to bude určitě úžasný zážitek.

winchsession

17) Jak probíhá výběr toho správného spotu?

No musíš se hlavně přesvědčit, že hladina vody je dobrá, že tam nejsou žádné skryté překážky. Včera jsme ještě projížděli několik míst, abychom je zkontrolovali, a vypadá to v klidu.

18) Počkej, je tady dlouho sucho a všude je celkem nedostatek vody. Navíc z tvých videí bych řekl, že jezdíte i na místech, kde je třeba jen deset centimetrů vody.

Jasně, stačí nám i deset čísel vody, hlavně aby bylo dost místa na dopad. No prostě tam hlavně musí být nějaká voda. Nějak to pak vždycky půjde. (smích)

19) Když přijedeš na nějaké takové místo, máš už v hlavě, co bys tam chtěl poslat, nebo to zjišťuješ až během samotného ježdění?

Někdy to přijde samo během toho ježdění a někdy se podíváš na místo a víš, co tam chceš zkusit, protože je to místo pro některé triky prostě víc přizpůsobené.

Taky už zhruba vím, co bude vypadat dobře, na co se bude hezky koukat a tak. Je to tak nějak pade na pade.

20) Jezdíš vždycky jen v triku, bez helmy, bez vesty… Nemáš o sebe strach?

Snažím se na to moc nemyslet. Většina spotů, které jezdíme, mají opravdu bezpečné dopady, rovné dno a uprostřed dopadu je aspoň nějaká hloubka. Ale jasně, často se spousta kamarádů dostává do hodně rizikových situací.

Ale důležité je si být jistý hlavně v tom, co chceš předvést. Zkoušet jen věci, u kterých víš přesně, co děláš. Myslím, že dost často lidi zbytečně pokoušejí o věci, které neumí nebo je nemají najeté na jistotu, ale od toho přístupu se snažím držet dál.

Chci si spíš zajezdit a ne jen padat a riskovat.

21) Letos to vypadá, že budeš opět nejlepší, ale přeci jen, máš pocit, že komunita i konkurence roste? Je to těžší?

Jo určitě si myslím, že wakeskate scéna rozhodně roste. Staví se stále nové a nové vleky, jezdí daleko víc mladých lidí.

Myslím, že to ještě zabere nějaký čas, ale spousta firem se začíná rozšiřovat na wakeskate a začínají se ubírat tímhle směrem. Určitě roste i konkurence.

22) Máš nějaké plány, co bys chtěl letos zvládnout?

Chci se hlavně soustředit na natáčení nových videí a hledání nových možností. Víc mě to baví a jezdím hlavně proto, že je to pro mě zábava.

Baví mě asi opravdu nejvíc díky wakeskate objevovat různá místa, hledat nová místa k ježdění a poznávat nové lidi, takže vlastně i ježdění po wakeskate závodech mě nepřestává bavit. Můžu tak sledovat, jak roste celá komunita, jak se daří ostatním lidem a tak.

 

Sledujte živý blog celé akce zde

Stay tuned!