INTERVIEW: Ben HORAN

Máme tady pro Vás další rozhovor, který se nám podařilo pro Vás připravit v rámci Red Bull Winchsession!

Tentokrát jsme si povídali s Benem Horanem. Ben je snad nejlepším a rozhodně nejčastějším navíječem skrz naskrz celou scénou. Všichni by ho u svého winch-dobrodružství chtěli mít při sobě. Naprosto vždy dokáže perfektně zhodnotit, jak zabezpečit spot, jak postavit naviják apod. Mimoto je taky famózním jezdcem, který má v ranku včechny možné flip triky, varial triky apod. A taky je to hrozně fajn chlapík, který si na nic nehraje a wakeskating a skateboard je jeho tělem, jeho duší, jeho životem…

Přečti si, co všechno nám o sobě, svém ježdění a wakeskate prozradil, stojí to za to!

BEN Profil

Ahoj Bene, na začátek bychom projeli ty obligátní otázky. Řekni nám, kolik ti je, jak dlouho jezdíš a jak ses dostal k wakeskate.

Je mi 27 a jezdím od 2003. K wakeskate jsem se dostal přes rodinu, protože se všichni tak nějak pohybujeme na řece. Vždycky jsem skejtoval, takže mi to přišlo jako supr kombinace už od začátku.

Aha, takže někdo z tvé rodiny taky jezdí?

Jo, vlastně všichni. Jezdí ale na vodních lyžích, kneeboardech a tak. Takové ty víkendové srandy.

 

 

Odkud vlastně seš?

Z Georgia, USA.

Takže máte doma spoustu jezer, řek a tak…

Hlavně spousta řek. Konkrétně tam, kde bydlím, hromadu řek.

Bene, pro všechny jsi známý hlavně díky winchování. Jezdíš třeba i na vleku?

Jasně, hrozně rád jezdím i na vleku. U nás je Valdosta Wake Compound, kam jezdím poměrně často posledních pár let. Líbí se mi to. Je to nejjednodušší způsob, jak být na wakeskate každý den. Prostě přijedeš, koupíš si permici a drandíš celej den. Easy.

Ale přece jen nejvíc miluješ winchování, je to tak?

Stopro. Winchování prostě miluju. Myslím, že za to může hlavně můj skateboard background, kdy jsme přijeli k řece na víkend a jako děcka jsme se tam začali brzo nudit. A tohle bylo easy řešení. Vytáhnout naviják a začít jen tak blbnout. Pak jsme začali hledat lepší místa, super místa, a tak nějak jsem do toho celého spadnul.

BEN Průrva

Vzpomeneš si ještě na své první winchování?

Jo jasně, já a můj kámoš Jerry jsme si postavili naviják a šli to zkusit a chytlo nás to. Takže v tom pokračuju dodnes. Bylo to fakt cool.

Jasně, byl jsem menší a moc jsem o tom nevěděl, ale předělali jsme moji starou motokáru s 6,5 koňovým motorem, přidělali namotávací špulku a bylo to.

Ale vlastně to je to nejdůležitější, o čem celý winch je. Motor a lano…

Vidíš, ty vlastně prodáváš vlastní navijáky, viď?

Ne. To dělá jedna společnost, pro kterou jezdím. Takže jsme se dohodli a oni k prodeji použili mé jméno. Ale na druhou stranu jsem měl možnost jim pomoct navrhnout dva celé navijáky a to byla supr zkušenost. Bavilo mě to.

Máš už za sebou několik podobných akcí, jako je tato, např. pro NIKE, stejnou akci pro Red Bull v USA…Kolik takových cest už jsi vlastně jel?

Bože, to vlastně ani nevím. Za posledních 6 let je to několik takových akcí každé léto. Někdy jich bylo víc, někdy jich bylo méně. Takže je to celkem 6 let spojených hlavně s winchem.

A většina z toho byla v USA, nebo jsi jezdil i jinde?

Jasně, většinou to bylo ve Státech, ale jezdil jsme taky v Austrálii, na Filipínách se super winchovalo. Taky jsem už jezdil v Německu, teď tady v Čechách, což se mi zatím líbí opravdu hodně.

Už jsme se tady mohli dočíst, že máte ve Státech při winchování celkem problém s aligátory… Už jsi nějakého potkal?

No jasně. Jezdím na pár míst, kde je dost aligátorů. Ale tak nějak se vzájemně vyhýbáme. Já je nechci zranit a rozhodně nechci, aby oni zranili někdy mě… Ale rozhodně tam nechceš moc padat J

Máš nějaký svůj opravdu best spot, kde jsi schopný trávit většinu svého času?

Jo, tak tohle je pro mě poměrně jednoduché. Za mým domem jsem měl malý pozemek, který se mi podařilo předělat na winch spot s gapem. Takže tam mě to baví nejvíc. Jezdíme tam s kamarády, blbneme a tak. Je to fakt super.

No a pak mě hodně baví dělat právě ty různé winchsessions.

Ben Horan performs during the Red Bull Winch Session CZ/SK in Mala Skala, Czech Republic on August 6, 2015

Jezdíš i na závody?

Jo, posledních pár let jezdím i hodně na závody. Ale letos mám trochu radost, že se zrušila Wakeskate Tour, protože mám trochu čas jezdit jen tak, natáčet videa…Je to trochu víc klídek.

Co děláš, když zrovna nejezdíš na wakeskate?

Jezdím na skateboardu. Abych pravdu řekl, tak jezdím víc na skateboardu než na wakeskatu. K tomu ti přece jen stačí vyrazit ven a jezdit. Tady (rozhovor dělán při probíhající winchsession, pozn. red.) musíš mít kámoše, kteří se s tebou střídají u navijáku, potřebuješ najít místo na Winchování, potřebuješ naviják…

Teď mám naštěstí nový vlek kousek od domu, takže už jezdím i sám na vlek a lidi potkávám až tam. Ale wakeskate je pro nás takový víc skupinový sport.

Skateboarding je v tomhle fakt jednodušší, a navíc mi to hrozně pomáhá i ve wakeskate. Hodně se snažím přenášet věci ze skate do svého ježdění na vodě.

 

Máš raději seskoky a gapy nebo raději jezdíš na slajdy?

Osobně mám raději raily, nejsou podle mě tak nebezpečné. Je to víc userfriendly…

Raily mě nikdy nepřestanou bavit…

BEN 3

Měl jsi někdy nějaké zranění?

Ne, nikdy se mi nic vážného nestalo. Nikdy jsem si nic nezlomil. Párkrát jsem si potloukl kolena, ale nikdy nic vážného. Zuby mám všechny.

Ale je to dost o tom, že se snažím si vybrat svůj spot. Snažím se to všechno domyslet, nedělat kraviny a dbám hodně na bezpečnost.

Připravuješ se nějak na ježdění?

Jo, snažím se hodně dělat stretching, dost skejtuju, což mi taky pomáhá. Mimochodem většinou se zraním na skateboardu a ne na wakeskate. Ale myslím, že mi dost pomáhá, že kontinuálně pořád na něčem jezdím, takže je to moje tělo připravené.

Je něco, co bys chtěl víc dopilovat ve svém ježdění? Něco se naučit?

Musím daleko víc pracovat na své switch straně. Nemám pořád moc najeté switch flipy, takže se snažím na tom hodně pracovat.

Měl bys pro nás na závěr nějakou radu, jak se třeba zlepšovat v ježdění, jak se naučit nové triky?

V dnešní době je hrozně jednoduché si stáhnout spoustu videí, spoustu instruktážních videí a to je podle mě nejlepší cesta, jak se něco nového naučit. Sledovat videa a snažit se kopírovat jednotlivé pohyby, to je podle mě způsob, jak něčeho nového nejrychleji docílit. V poslední době dělá spousta lidí nové a nové triky a myslím, že je to všechno hlavně právě díky videím a té jednoduchosti se k nim dostat.

Přečti si i další rozhovory z této akce zde!