Jak správně vybrat vázání?

Výběr vázání je možná důležitější než výběr wakeboardu. Řekněme to zjednodušeně. Vázání vlastně představuje jakousi spojku nebo kloub, který propojuje jezdce s prknem. Aby se nám prkno co nejlépe ovládalo, je třeba mít kvalitní spojení respektive kvalitní vázání.

4D je revoluce ve vázáních.

Vázání můžeme rozdělovat podle způsobu uchycení, způsobu zapínání nebo na s otevřenou špičkou nebo uzavřenou špičkou. A jaké jsou tedy druhy vázání? Tady je hrubý přehled:

Klasické otevřené 
Klasické zavřené 
Klasické s vyndavací botičkou obr.
Snowboardový system 
Na suchý zip 
S tkaničkami 
Kombinace suchý zip a tkaničky 
Na gumové pásky 

Klasické otevřené vázání

Výběr vázání je možná důležitější než výběr wakeboardu. Řekněme to zjednodušeně. Vázání vlastně představuje jakousi spojku nebo kloub, který propojuje jezdce s prknem. Aby se nám prkno co nejlépe ovládalo, je třeba mít kvalitní spojení respektive kvalitní vázání.

Test Day

Testovácí den je vhodný na vyzkoušení velikosti vázání. Na Test Day se půjčují desky, vázání většinou ne.

Dnes už výrobci používají vyndavací vloženou botičku, kterou můžete a nemusíte vyndavat a vázání je na první pohled stejné.
Vázání se utahuje buď pomocí tkaniček nebo suchých zipů nebo kombinace tkaničky a suchý zip nebo plastových stretch pásek. Vázání může mít 2 nebo 3utahovací zóny.
Tak jako brusle i vázání se dělají v různých šířkách na nártu. Výrobci neuvádí rozdělení vázání podle šířky. Doporučujeme si vázání předem vyzkoušet.

Klasické vázání na suchý zip s vyndavací botičkou

Různí výrobci používají vlastní systém přichycení vázání k wakeboardu. POZOR některé vázání nejdou na všechny vyráběné modely wakeboardů.
Podobně jako u sportovních bot, je třeba , aby vázání při zkoušení nikde netlačilo a zárověň, aby nebylo zbytečně moc místa před prsty. Noha by pak mohla ve vázání klouzat.

Nové vázání

Jsme stále v době velkého vývoje a každý rok přichází nějaké novinky, které vám ulehčí jízdu. Čím mladší vázání budete mít tím více poznáte výhody technologií.

Druhy vázání se dříve dělili na otevřené a zavřené. Dnes už je 85% vázání na trhu jen zavřené. Otevřené se používá spíše do půjčoven nebo tam kde kde se o wakeboard střídá více lidí. Otevřené vázání má totiž větší rozmezí velikosti. Uzavřené vázání mívá maximální rozmezí velikosti o 1 až 2 velikosti  a otevřené mívá rozmezí až o 4 velikosti.

Gumové pásky mají také uspěch.

Můžete také mít Snowboardový systém vázání a botičky. Výrobci s tím přišli aby si zjednodušili výrobu, ale velký přínos pro jezdce to nemá. Většina jezdců, kteří dostali tenhle system od sponzorů (výrobců) ho přestala používat a dnes ho používají jen většinou jen sponzorovaní jezdci, kteří už nezávodí. V čechách ho stejně vyfasoval i Patrik Hanes ( v současné době nejlepší český závodník) a také se ho zbavil.  Dříve se dalo říct, že je to vhodné pro winching (jízda na navyjáku nejčastěji street ježdění – kašny, potoky, splavy a jiný hezká místa), kdy je to dobré,aby jste nechodili bosi po kamenech nebo a místech kde nevíte co je na dně. Jobe dokonce uchycuje botičku pouze do plasového těla pomocí tkaniček.

Jobe Drift System
Snowboardový system

Dnes už výrobci používají vyndavací vloženou botičku, kterou můžete a nemusíte vyndavat a vázání je na první pohled stejné.
Vázání se utahuje buď pomocí tkaniček nebo suchých zipů nebo kombinace tkaničky a suchý zip nebo plastových stretch pásek. Vázání může mít 2 nebo 3 utahovací zóny.
Tak jako brusle i vázání se dělají v různých šířkách na nártu. Výrobci neuvádí rozdělení vázání podle šířky. Doporučujeme si vázání předem vyzkoušet.

Vnitřní botička, kterou můžete a nemusíte z vázání vyndavat.

Wakeboarding je letní sport a proto by jste si měli vybrat vázání odpovídající letní pohodě. Na základě našich letitých poznatků doporučujeme klasické zavřené vázání. Nejlépe přenáší kontrolu pohybu, absorbuje dopady, hlavně což je podle nás nejdůležitější, nemusíte u vody chodit a odpočívat v téměř zimních botech. Nejrychlejší způsob obutí a vyzutí prkna je také s klasickým vázáním. Např. u sytemu si musíte nejdříve obout botu a pak přidělat vázání. A buď budete celý den v botách a nebo tuto proceduru musíte opakovat nesčetněkrát za den. A to nechcete. 


Při výběru vázání se ptejte na sklon vázání. Liquid Force je ve vázání celosvětově nejdál ve vývoji a kvalitě. Drží prim už od vzniku wakeboardingu. Jejich vázání je tak pohodlné, že ho čím dál častěji používali výrobci wakeboardů, kteří neměli svoje vlastní vázání. Proto LF udělal 4D system, který jde pouze na LF wakeboardy. Tento system je úplně nejdál ve vymoženostech. Má například náklon ke špičce a také obě vázání jsou vykloněná ke středu desky cca 6° tak aby jste na wakeboardu stály rovně a nezatěžovali kolena, která jsou nejvíce namáhána. LF dokonce nabízí HONEYCOMB FLEX FLOOR jako výměný díl. Ten se může měnit v případě, že budete mít s vázáním za sebou milion velkých dopadů.

Když nastoupil wakeboarding přišlo i první vázání. První modely byly odvozené z vodního lyžování tak jako většina vychytávek u wakeboardu.
Jedny z prvních vázání byli vlastně jen takové překřížené pruhy gumy přidělané ke kovové desce, která se šroubovala na wakeboard. Jako pata sloužila něco jako gumová karimatka. A protože to bylo vše celekem pevné, pro nazouvání se používalo mýdlo jako lubrikant. Ještě dnes se můžeme setkat s tím že někdo mýdlo používá i na nové modely vázání. Což je velmi špatně protože vám noha bude uvnitř děsně klouzat. Doporučujeme takové vázání již nepoužívat. Má špatné vlastnosti pro kontrolu desky a zároveň není uplně bezpečné pro svoji špatnou funkčnost.

Najdi 7 rozdílů 😀 – Jedno z prvních a jedno z nejnovějších LF vázání.
Jedno z prvních vázání.

Lidé si také dost často pletou s vázáním na kite. Takzvané pantofle nejsou na wakeboarding vhodné. Pro uplné začátečníky najdete v půjčovně podobné vázání. Toto vázání je montované na Easy UP desky, které nemají hranu a tím pádem se vám deska nesekne. Samozřejmě když je člověk šikovný může jezdit třeba na desce od stolu. My se vám snažíme přinést tu nejjednodušší a nejbezpečnější cestu k tomuto krásnému sportu.

Vázání na kiteboarding wake style je téměř stejné jako na wake. Jen se na něj přidává poutko na jazyk pro snazší nazouvání jednou rukou.

Vázání na Kite – Strap