Jak vybrat helmu?

Helma je ochrana nejchoulostivější části těla a proto je třeba vybrat tu, která nám nebude nejen slušet, ale hlavně bude správně plnit svojí funkci. Čím se řídit a z čeho vybírat najdete právě zde.

Přilba neboli helma je základní ochranná pomůcka nejen pro extrémní sporty, ale především pro ochranu hlavy při práci. Práce máme dost v práci takže se pojďme věnovat sportu :).
Protože při některých sportech je riziko zranění vyšší, používají se ochranné pomůcky. A proto, že hlava je na našem těle nejchoulostivější, je třeba ji dobře chránit. Chránit helmou!

Helma vás musí chránit. To jestli vám sluší je podřadné.

Vybrat správnou velikost je hlavní meta.

Nejhorší je věta “tahle helma stačí, to je v pohodě. Na to moje ježdění…. ” Jenže většinou to právě nestačí. Ale pak už je pozdě něco změnit.

Konstrukce, materiály, velikosti, design
Nejčastěji si lidé vybírají helmu podle vzhledu. Proč ne, když je na trhu takový velký výběr. Aspoň máme u vody na co koukat. Ale v zápalu fintivosti, překračujeme hranici toho, co je pro správný výběr helmy podstatné a co ne.
  Správná konstrukce by měla v první řadě splňovat bezpečnost. Použití jiné helmy než na vodní sporty je v některých případech možné, ale ne vhodné. Pokud použijeme helmu na snowboard, což je spolu se skateboardingem nejbližší sport, tak díky zimní zateplené výstelce, která nasaje velké množství vody helma velmi ztěžkne. Což je rozhodně až nebezpečné při nárazu do překážky. Proto se pro helmy na wakeboarding a wakeskating používají odlehčené materiály, které neabsorbují vodu a naopak v horkých dnech mají dostatek větrání, aby jste si neuvařili mozeček. Helma na wakeboarding je po letech zkušeností tvarována tak, aby chránila především na místech, na které se nejčastěji padá.

Jiný kraj jiná helma

Věděli jste, že se helmy vyrábějí pro evropský a americký trh jiné? Lidé v evropě a především ve východní evropě mají více kónický než cylindrický tvar lebky. “

  Celková konstrukce neboli tvar helmy je odvozen z dříve rozvinutých sportů. Některé jsou až přes uši, některé mají jen odnímatelné kryty uší. Další jsou velmi mělké a jiné zase hluboké. Také se rádi odlišujeme, ale přeci jen tady vám doporučíme se držet bezpečnosti a neexperimentovat.
Helmu seženeme dnes již ve všech velikostech. Od nejmenších až po velké kýble.

Helma při jízdě za lodí není třeba

Asi jediná situace kdy je helma podle nás kontraproduktivní, je jízda za lodí. A to protože náraz hlavou o vodu se zvětšuje s velikostí objemu hlavy. To uznamená, že s helmou se hlava o vodu zastaví o něco rychleji než bez ní. Což méně bolí. A protože při jízdě za lodí se překážky běžně nepoužívají tak nehrozí rozseknutá hlava tolik jako ve Wakeparku.

Je tedy třeba, zaměřit se na 3 základní body.

1. pevnost helmy
Při wakeboardingu pojedete rychlostí přes 30 Km/h a při nájezdu i rychleji. A proto je třeba mít helmu takovou, která v této rychlosti náraz vydrží. I když jsou si helmy na první pohled podobné tvarem, nejsou zdaleka stejné funkčností. Pro vysvětlení vybereme helmu od společnosti TRIPLE 8. Tahle značka je nejrozšířenější a nejosvědčenější helma na světě. Její konstrukce vychází z tvaru vejce.
Jistě znáte ten vtípek, kdy se s vámi chce někdo vsadit, jestli rozmáčknete vajíčko 2 prsty jedné ruky položenými na spodní a horní špičce vajíčka.  Stejným způsobem fungují i bezpečnostní prvky. Vědci zjistili, že vajíčkovitý tvar je tak silný, že se velmi špatně deformuje, protože jeho tvar rozkládá zatížení po celé ploše oválu vejce. Na tomto základě byl zkonstruován i automobil Smart.
 A právě této fyzické dokonalosti využili i konstruktéři ze společnosti Triple 8, která vyrábí helmy na skate již celá léta. Je to nejfunkčnější a nejjednodušší konstrukce v historii helem. Pravě jejich helma je jednoduché lehké a přitom velmi pevné konstrukce.
Ano vyrábí se i verzi do vody. Logo Triple 8 najdete na kolekci vytvořené společností Triple 8 spolu s Liquid Force. Nejznámější sportovec, který helmu používá je Tony Hawk. Podle online časopisu GET THE TOP ONE je Triple 8 nejlepší helmou pro rok 2019.

2. pohodlí pro dlouhé sportování
Možná znáte způsob jak se zkouší helma. Posadíte si ji na hlavu uchopíte do dlaněmi ze stran a zkusíte jak se v ní hýbe nebo nehýbe vaše hlava. Neměla by se hýbat, snad jen mírně může, ale především by neměla tlačit. A to nikde. Pokud máte možnost nechte si při zkoušení a nejistotě jestli máte vybranou správnou velikost, helmu na hlavě pár minut, aby jste poznali jestli se pocit pevného usazení helmy nepřemění na pocit bolesti.
Každá helma má vnitřní polstrování. Ale materiály polstrování jsou různé. A to je podle mě klíč ke komfortu.
V rámci testování jsme vyzkoušeli většinu helem dostupných na trhu a máme rozhodně jasno co není dobré.
Určitě nejsou dobré helmy s polystyrenovým vyložením. Zaprvé je v nich horko, za druhé se zapařují a za třetí náraz při wakeboardingu neabsorbují tak dobře. K tomu se ještě dostaneme níže. Helmy s pěnou nebo gumou jsou o něco lepší, ale tady nám zase chybí pohodlí pro dlouhodobé jízdy. Zatím nejlepší volba pro nás bylo polstrování textilní z materiálu, který vodu absorbuje minimálně. Ta ma jen jednu malou nevýhodu. Při častých pádech po dlouhém ježdění vám občas ukápne kapka na nos při předkloněné hlavě. Opravdu nic jiného jsme na helmě nenašli.

4. absorbování nárazu
A teď se vrátíme k tomu absorbování nárazu, které jsme už nakousli. Poku budete mít helmu, která splňuje první 2 body je třeba vyřešit bod třetí. Setrvace vašeho pohybu tedy i hlavy je to co vždy způsobí bolest nebo úraz.
Tak jak znáte různá videa z nárazových testů automobilů, tady je to podobné. Není to takový masakr, ale rozhodně je to znát. Dobrý helma by vám měla co nejvíce minimalizovat neboli absorbovat energii pohybu vaší hlavy při kontaktu překážkou. Opět jsme při našich testech došli k závěru, že polystyren a ani pěna nebo guma, netlumí náraz tak dobře jako čalouněná výlož s tvrzeným molitanem. V kombinaci s vajíčkovým tvarem helmy, který velmi dobře rozkládá naráz je to to nejlepší co si můžete přát.

Lepší s kryty přes uši nebo bez?

Když jsem začínal jezdit, chtěl jsem být frajer. To dá přece rozum :DDD. A tak jsem kryty nechtěl. Taky v nich bylo hůř slyšet. Ale pak když si při nějakém pokusu o trik, dáte ránu o vodu stranou hlavy kde je ucho, tak vás to frajerství rychle přejde. A především vyřadí třeba uprostřed léta na pár týdnů díky protrženému bubínku. A to přece nechcete. Takže kryty na uši mohu jen doporučit. Obzvlášť když se učíte něco nového.

I helmy si prošly svým vývojem a jednu dobu byl velký hit helma s kšiltem. Nejlepší v té době byla společnost Capix. Někteří lidé ji nosili i kšiltem dozadu. Jenže pak lidé zjistili, že když v rychlosti spadnou do vody tak velká plocha kšiltu se o vodu zastaví tak rychle, že vznikne páka na kšiltu a ta vám zlomí nebo v lepším případě pohmoždí nos. A věřte je to velmi bolestivé. Z chutě používat tuhle helmu se vyléčíte raz dva.

Liquid Force Flash 2019 s použitým šasi Triple 8


Jakou helmu si vybrat už asi víme a teď ještě jak vybrat správnou velikost?

Základní výběr velikosti je snadný. Je to podle označení velikosti na helmě. V tabulkách je vidět jakou velikost potřebuje pro váš obvod hlavy. A pak je třeba si vzít o číslo menší a o číslo větší a porovnat jaký v nich máme pocit pohodlí a zároveň jak je nám helma na hlavě volná. A proto si to pojďme říct ještě jednou. Helma se na hlavě nesmí hýbat v otáčení. To znamená, že pokud helmu na hlavě uchopíme do rukou a začneme otáčet hlavou, nesmí se hlava v helmě hýbat. Jen trochu je přípustné. A zároveň vás helma nesmí nikde tlačit. NIKDE!  Stejné je to se zapínáním. Helma by měla být pevně připnuta, aby vám z hlavy nespadla, ale nesmí vás omezovat v pohybu.

Frajeřina bez helmy

Nosit helmu není o frajeřině, ale o tom jestli si večer užiji zábavu s ostatními nebo v nemocnici.
Označení velikosti helmyCE LINER (PRO-DRY SIZE MARK) Obvod (CM)Obvod (IN)velikost klobouku
XSYS5120 1/86 3/8
XSYL5320 1/26 1/2
SS-M5521 5/86 7/8
MS-M56227
MM-L5722 3/87 1/8
LM-L5822 3/47 1/4
LM-L5923 1/87 3/8
XLL-XL6023 1/27 1/2
XLL-XL60.523 7/87 5/8
XLL-XL61.524 1/47 3/4
tabulka velikostí helmy na wakeboarding

Teď už víte jak na to, a pokud si nejste stále jisti, klidně se nám ozvěte a rádi vám poradíme.

Chcete si koupit helmu? Tak můžete tady: WakeShop.cz nebo WakeBazar.cz

Wakebazar.cz vyber si tu pravou