Jaká je správná velikost wakeboardu?

Jako první si musíme říct, jak umíte jezdit. Vyberte od začátěčníka až k závodníkovi.  Dále potřebujeme znát vaši váhu a celkovou fyzickou stavbu těla a tím budete mít přesně to co potřebujete.  Pokud začínáte za lodí nebo na vleku bude třeba vybrat model, na kterém se vám bude snadno jezdit.  Jezdci s trochou zkušeností se pak zaměřují na různé druhy jezdění. Za lodí což je původní wakeboarding se jezdí na jiných typech wakebordů než na vleku. Na vleku se dá ještě zaměřit na triky odrazem z vody anebo na ježdění po překážkách.

Správná velikost

Velikost wakeboardu, se určuje především podle váhy jezdce. Je to počítáno výtlakem při průměrné hmotnosti a konstatní rychlosti. Každý výrobce udává ke každému modelu velikostní tabulku, kde je minimální a maximální povolená váha. Avšak je tam celkem velký rozsah a desku je třeba vybrat přesněji. /Viz odstavec v článku/ Wakeboardy se dělají ve velikostech od 118 cm (nejmenší dětský) do 164 cm největší sériově vyráběný wakeboard. Pokud budete mít menší prkno bude se vám více nořit ve vodě, budete se více namáhat a bude těžší se odlepit od vody. Delší prkno bude pomalé nejen v rotacích a velmi fyzicky náročné na ovládání. Wakeboard by měl být tak akorát, aby jste si jízdu opravdu užili. Šířka se u wakeboardu neoznačuje. Bývá velmi podobná.
Tabulka jako příklad rozměrů wakeboardů. Každý výrobce k tomu dodává, že tabulka je jen orientační.

orientační váhový převod z liber na cm

Pro snazší orientaci přidáváme převod z váhových liber do kilogramů. 0.4535923kg je jedna libra (lb)

Podle našich zkušeností, se dá počítat s váhou například 80-85 Kg desku 139cm až 144cm, nebo 90 – 100 Kg je 144cm až 152cm.
A čím větší všestranou sílu jezdec má, tím větší prkno zvládne. Takže pokud jezdec není sportovec, vybral bych spíše menší v rozsahu možných. Pokud, ale bude extrémně vysoký, přidal bych jedno číslo pro boční stabilitu. Svoji roli hraje také “stance”. Pokud je jezdec vysoký měl by mít širší roztažení nohou a i kdž je lehký tak potřebuje desku o málo větší, aby měl nohy dál od sebe a tím lepší stabilitu při hlubokých dopadech.

Tuhost, tvrdost nebo pevnost wakeboardu a nebo naopak měkkost, pružnost, ohebnost či flex. Měkké prkno je nejlepší na překážky na presování a tricky. Tvrdá deska s finy (ploutvičky na spodní straně jsou čtyři. V každém rohu jedna) je vhodná za loď. Pokud by jste použili velmi měkkou desku při progresivním hranění na vlnu tak by vám nedržela stopu a rozklepala by se. To by způsobilo možný pád nebo ztrátu energie a stability při nájezdu na skok z vlny. Naopak s tvrdou deskou se nedá plynule přenášet váha až do jízdy při po nose nebo tail pressu (jízda s přenesenou váhou na jedné nebo druhé špičce desky. A vůbec jízda na překážkách by byla dost tvrdá.

Core construction neboli konstrukce jádra.
1. Levý obrázek ukazuje jak se dají měnit vlastnosti jen části desky. V tomto případě špičky.
2. Na druhém obrázku je technologie LIQUID RAIL™, která zvyšuje pevnost a držení špičky.
3. Na třetím je celodřevěné jádro z dřeva jménem “paulonia”. Silná odezva v pružnosti a zároveň flex se zlepšeným jádrem.
4. A čtvrtý je kombinace dřeva a speciální pěnové technologie. Je to velmi vhodné do parku, kdy je deska lehčí, rychlejší v pohybu a má chytřejší flex pro lehčí jízdu.

V následující tabulce vydíte přesné rozměry a vahové rozmezí pro vybrané desky LF.

Druhy prohnutí

Rocker je křivka (prohnutí), zřetelná při pohledu z boku — profil boardu. Většina wakeboardů je twin tip (dvě špičky) což je deska, na které se jezdí na obě strany neboli na obě nohy (levou dopředu nebo pravou dopředu). A však jsou i desky i když jich je opravdu málo na trhu, které jsou directional (jednosměrové). Druhy prohnutí jsou a můžou být.
3 stage Rocker, 5 stage rocker,  Continuos a DirectionalContinuous rocker má typycky hladké prohnutí. Prkna s continuous rockerem nabízejí hladší, měkčí dopady na hladinu a plynulý carving. 3-stage rocker má v profilu skluznice boardu tři různé úrovně roviny. Na překážkách při přenesení váhy na špičku se přehoupne přes přechod mezi středovou rovinou a tou na špičce. Na rockeru je snazší udržet press. Na druhou stranu tento tvar prkno může zpomalovat pokud na něm nestojíte uplně správně.

Druhy konstrukce  jádra

do wakeparku
TECHNICAL FABRICS, LIQUID RAIL™ FLEX ZONES, FULL WOOD CORES, TRIPLE STRINGER

za loď
TECHNICAL FABRICS, PU FOAM W/ PRO-GLASS™, PU FOAM W/ MOD-GLASS™

Finky (ploutvičky)

Nabízí se dva hlavní typy finek: molded-in (napevno profilovaná) a odnímatelná (přidělané pomocí šroubků).  Ploutvičky s používají jen za loď. Do parku nejsou vhodné protože by překáželi při ježdění na překážkách. Dříve se používali velmi často, dnes už většina prken do parku nemá ani otvory pro namontování.
Za lodí mohou být ploutvičky dlouhé a krátké, přičemž delší finky poskytují více stability a předvídatelnější jízdu (vhodné pro začátečníky) a kratší finky dávají více svobody v pohybu a volnější pocit na vodě (pokročilí a středně pokročilí jezdci). Větší ploutvičky dokáží lépe držet stopu při nájezdu na vlnu a udržet progresivní hranění.