MČR 2016: Report z planety Merkur

Závodní sezónu ve wakeboardingu a wakeskate v České republice máme po tomto víkendu za sebou. Zakončení bylo dost ve velkém stylu a v sobotu na Merkuru jsme mohli být svědky prvního českého 3hvězdičkového mezinárodního závodu. Startovka byla nabitá a na vodě se děly neskutečné věci. Pojďte si to společně zrekapitulovat.

20160827-IMG_0469Jak jsme dopředu avizovali, zorganizovali jsme letos největší český sportovní event v historii a bylo to naprosto super!

Počasí se vydařilo na jedničku a až na občas zvedající se vítr nebránilo nic tomu, abychom si mohli užít ty nejlepší výkony na vodě i parádní párty na souši.

Není zcela obvyklé, že by se do závodů u nás registrovalo cca 50 jezdců, takže nám hned z rána naskočilo několik vrásek na čele. Hlavně z obav, abychom všechno dle pravidel stihli. Nejnabitější byly kategorie mužů Open a Masters, takže jsme se u obou kategorií dočkali dvou kvalifikačních skupin i LCQ (last chance qualification). Jízd bylo tedy na jeden den až až a nikdo nepřišel zkrátka, protože se jezdilo bez pauz od desíti od rána až do půl osmé večera.

Ještě že byl na místě zaparkován krásný truck od Costa Coffee a mohli jsme tak neustále doplňovat energii nejen vychlazenými Red Bully, připravenými v riders tentu, ale i lahodným teplým či ledovým kafem.

20160827-IMG_0672Ráno se tedy odjely v rychlosti kvalifikační skupiny, kde se všichni jezdci spíše zlehka zahřívali, protože o postup se bojovalo jen v kategoriích Masters a Open. Systém totiž kluky rozdělil do dvou kvalifikačních skupin, z nichž postoupili do finále vždy jen první dva borci. Další dva finalisti se vykrystalizovali až právě z LCQ. V Open se nám představili hlavně zahraniční borci Timo Kapl a Sam de Haan, z nichž druhý bohužel taky spadl do LCQ a z přímého postupu se ze skupiny místo něj mohl těšit lokální mistr Tomáš Jadrný.

Ráno bylo i divácky trochu ospalé, ale skvělý DJ Celer postupně vytáhl ze stanu všechny nedospalce a už kolem poledne pendlovaly davy kolem jezera, koukali na kvalifikace a procházeli si místní stánky – zvířata z #Furtplnej, novou kolekci od Mystic a taky supr doplňky a hadry od Red Frog, kteří dovezli ukázat hlavně brejle od Electric a věci od Neff.

20160827-IMG_0627

A šlo se do finále. První kategorií, která se rozjela byli kluci do 15 let. A pokud máte pocit, že šlo o začátečníky, jste rozhodně mega moc mimo mísu. Kluci ukázali, že i v této kategorii se máme do budoucna na co těšit a český wakeboarding se jen tak neztratí. Právě ve finále neskutečně zabil následný vítěz kagorie těrlický Kryštof Wlosok, a to i s pochroumanými zády (Patrik Hanes se trochu bál, že by Kryštof chtěl do jeho kategorie, tak si to během tréninku ve Stráži pojistil a na Kryštofovi natrénoval landing Bellairu na záda :D). Těsně v závěsu poté skončil Honza Bartoň.

Po mládežnících se na vodě předvedli holky do 15 let a kategorii vyhrála Eliška Soukupová, následovaná Janou Krčmovou a Valentinou Bugalovou.

20160827-IMG_0482Na scénu pak naskočily holky do 19 let a laťka se zase začala zvedat. S přehledem a díky variaci air triků vyhrála jasně Klárka Hanzelínová. Na druhém místě skončila Anetka Hanesová a jako třetí odjela závod Monča Havránková, které ale patří obrovský respekt, protože závod odjela se zagibsovanou rukou, a i přesto nám předvedla neskutečná pekla. Schválně, kdo z vás dá jednoruč třeba Rodeo 360 z kickeru?

No a pak se začalo rozhodování už jen víc a víc komplikovat. Na scénu doslova přilítli kluci z U19, kde se jako největší favorit ukázal Patrik Hanes, který tak s přehledem vyhrál další svůj závod. Druhé a třetí místo pak bylo hodně natěsno. Nakonec o malinký kousíček skončil druhý Thibault Cenci a v závězu za ním Tomáš Buček.

Následovala kategorie vyzrálých jezdců, kde se nám naskytl velký souboj o první a druhé místo mezi Zdeňkem Mrštným a Jurajem Vrzgulou. Po druhé finálové jízdě Juraje Zdeněk přeskočil a závody tak jako největší lokál vyhrál. Třetí místo po těsném a vyrovnaném souboji s Andreasem Kmentem vyhrál další lokál, a to čerstvý nováček závodů Jan Knetig.

Wakeskate byl pro tentokrát velice málo zastoupený, ale rozhodně to neznamenalo, že by se nebylo na co koukat. Mezi holkami s přehledem vyhrála Adélka Cigániková, která by asi určitě bojovala o bednu i s chlapy. U chlapů nás nejvíce zamrzelo zranění místního zabijáka Dominika Matýska, kterého během pátečního tréninku bohužel odvezla sanitka a nemohl do závodu naskočit. Finální přetahovaná tak proběhla mezi Matějem Štěpánkem a Patrikem Hanesem. Show plná shovitů, body varialů, big spinů a dalších nakonec vyšla vítězně právě pro Matěje a Páťa obsadil druhé místo.

20160827-IMG_0507A v podvečer nás čekali dvě nejsilnější kategorie. S tím jak gradovala atmosféra závodu, zvyšoval se i počet diváků a tak můžeme říct, že se na finálové jízdy pláž změnila spíše v mraveniště. Ani to však nestačilo a kolem zadní rovinky se srotily paddleboardy v takovém množství, že to občas vypadalo, jako by Merkuřani postavili nové plovoucí molo. Ale taky se bylo opravdu na co dívat.

Mezi ženami nás nejvíce zajímal závodní evergreen, tedy souboj mezi Natálkou Knechtovou a Vejou Holubovou. Natka nakonec předvedla, že z vody umí stejně jako Veja, ale hlavně překážky má fakt v malíku. Tím si definitivně zajistila vítězství. Na třetím místě se umístila další nová riderka, a to Silvie Šilingerová.

A největší pekla samozřejmě padala právě v kategorii Open Muži. Celé závody se nesly v duchu obrovského hecování všech jezdců. Spousta lidí v závodech skočila věci, o kterých před sobotou možná jen přemýšleli, a spousta se o ještě další větší vylomeniny snažila. Takže to bylo opravdu mega. Jediný naprosto bezkonkurenční byl Timo Kapl, který nám předvedl v závodech i čistou 317 přes celou jednu rovinku. A to jsme si dosud mysleli, že se jedná o trik spíše pro videa než pro závody.

Nádhernou jízdu předvedl i hlučínský Vojta Krčmář a hned se tak usadil na druhé místo. Nicméně se čekalo na další ridery, a hlavně na světovou jedničku, Sam de Haana. Tomu se nakonec finále moc nepovedlo a v obou jízdách spadnul. Očividně i mistr se opravdu může utnout a Samovi tak zůstalo jen páté místo. A kdo tedy skončil třetí? Za svou životní jízdu si ho vybojoval Tomáš Jadrný. Jen škoda, že se mu v druhé jízdě nepovedl pokus o Frontmobe, ale věříme, že do budoucna ho tam dá s prstem v nose!

V podvečer se zapadajícím slunkem jsme vyhlásili výsledky, rozdali medaile, ceny i prize money. Moc děkujeme děvčatům ze Suicide Angels, že nám s předáváním pomohli a hlavně mužské závodníky měl tak kdo líbat 🙂

Pak už následovala Hellmann`s Burger Contest a celovečerní párty. Pro všechny jsme měli připraveny hned dvě živé kapely. Diváky nejdříve rozproudili indy olomoučtí Froples a hned potom to rozjeli na podiu mladoboleslavští Twiligt Kid. Kolem půlnoci se nám ještě předvedl mladý rapper Erik Holub, jehož poslední song dozněl s obrovským půlnočním ohňostrojem od Ohňostroje Krupička. V jednu hodinu nám bohužel kemp utnul celou akci, ale spousta závodníků i diváků pokračovali párty až dlouho do rána, k čemuž všem pomáhal i stánek s lahodným Joker Ciderem.

20160828-IMG_1006A taky bylo co oslavovat! I v nabité konkurenci zahraničních jezdců všichni ukázali, že má český wakeboarding hodně co nabídnout a jen tak se zahanbit nenecháme!

Chtěli bychom ještě poděkovat partnerům, kteří se nemohli nakonec zúčastnit, a to hlavně Boardstaru, MANA a LAMAX Electronics.

 

 

Všem zúčastněným moc děkujeme a už teď se těšíme na příští rok a novou závodní sezónu 2017!