Norsjø Kabelpark – Akkerhaugen

Ahoj čau všem. Tentokrát zdravíme z trochu neobvyklejších krajů, z chladnějšího severu a to přímo z krásného Norska. A protože jednomu členovi naší redakce se naskytla možnost v Norsku trochu pocestovat, rozhodli jsme se pro vás zjistit více o wakeboardingu v těchto končinách.

Norsko je velká země, svou rozlohou pětinásobně větší než ČR a je tu opravdu spoustu míst, kde by se dal wakeboarding provozovat, a to jak za lodí, tak v parku. Jenže tomu tak není. Možná taky proto, že ač je to obrovská země, žije tady pouze něco málo přes 5 milionů obyvatel, tedy hustota osídlení je velmi nízká a provozovat park někde, kde vlastně nikdo nežije a je to několik hodin cesty „do civilizace“ asi trochu nedává smysl… No i přesto by možná člověk čekal, že tady bude cable parků více.

20160515-IMG_2069_Akkerhaugen

V Norsku si můžete zajezdit na pěti místech (teď už bude řeč jen o cable parcích a 2.0 systému, lodě necháme stranou, protože pokud loď vlastníte, můžete si tady v podstatě jezdit kdekoliv, a to, že je tu opravdu hódně míst). Ale zpět ke cable parkům. K mému překvapení se tu nachází pouze dva turn cable parky. Jeden v Akkerhaugenu a druhý ve Flekkefjordu. Z těchto dvou je bohužel letos funkční jen jeden (Norsjø kabelpark Akkerhaugen). Rixen cable park Flekkefjord je z finančních důvodů uzavřený na dobu neurčitou. Další tři místa, kde si můžete zajezdit jsou 2.0 systémy. Je to Tønsberg, Rykene (Arendal) a Hamar.

Ze čtyř funkčních parků se mi podařilo navštívit tři, odkud máme exkluzivní rozhovory, info a fotky přímo pro vás. Pojďme se rovnou kouknout, jak to vypadalo v prvním cable parku, který jsem navštívila.

Norsjø Kabelpark – Akkerhaugen

V květnu, přesněji 14. května jsem navštívila první místo – Norsjø Kabelpark v Akkerhaugenu. Už při příjezdu, kdy vyjedete ze zatáčky a před vámi vidíte v celé kráse tohle místo, řeknete si jen WOW. Akkerhaugen leží v oblasti zvané Telemark, což je to jedna z nejkrásnějších oblastí jižního Norska. Příroda je tam doslova božská. Je to cca 2 hodiny příjemný jízdy autem jihozápadně od Osla. Možná by se hodilo hned na začátku říct, že cestovat tady v Norsku jinak než autem je celkem nepohodlné. Pokud se chcete někam vypravit, musíte počítat s tím, že vzhledem k vzdálenostem nějaký čas na cestách strávíte, a to ať už se vydáte autem nebo hromadnou dopravou.

20160515-IMG_2199_Akkerhaugen

V areálu kde je cable park, je zároveň obrovský kemp s chatkami, mobil houses a karavany. Díky tomu zde najdete super zázemí, jako jsou záchody, sprchy (free), restaurace s barem, free wi-fi, příjemné sezení s krásným výhledem do norské přírody, bar na vodě, prolejzačky a skákačky pro děti a vůbec celkově to vyžití tady je moc fajn. A protože jsem tu byla o slunném víkendu, bylo celkem živo. Ale když říkám živo, myslím tím, že max v 01:00 h se vše vypne, zhasne, zavře a jde se spát. Kupodivu všichni jdou prostě spát. Připravte se, že žádné velké párty se tady konat nebudou. Malé pivo si tu dáte v přepočtu za 260 Kč, takže vás chuť na paření stejně rychle přejde. Takové je Norsko.

Vodní plocha, na které se jezdí, je celkem velké jezero, které je uměle propojené s fjordem, tudíž se můžete přímo z cable parku doplavit až na moře. Vzhledem k tomu, jak je to velká vodní plocha, kde mimo jiné jezdí loďky a lodě, tak jsem se trochu bála, že na vodě budou vlny. Ale opak je pravdou, mají to dobře udělané, ohraničené dokola takže vlny jedině od jezdců. Je to pěti sloupový vlek, který velmi příjemně táhne, rozjezdy jak pro hvězdy. No moje první letošní ježdění bylo opravdu super. Jediné, co bylo trochu děsivé, bylo spadnout do naprosto ledové vody. Pokud byste se sem někdo chystal na začátku sezony, rozhodně doporučuji hodně tlustý neopren a klidně i rukavice a ponožky.

20160514-IMG_2023_Akkerhaugen

Tím se dostávám k místní půjčovně, protože mě celkem překvapilo, že do této vody vám půjčí pouze 2mm neopren a to za 300 Kč na den, vesta, helma, wakeboard či wakeski jsou k půjčení zdarma.

Denní permanentka pro dospělého je za 1350 Kč, děti do 16 let za 900 Kč. Na dva dny pro dospělého je to za 2250 Kč. Zahájení sezony proběhlo na začátku května, kdy se jezdilo pouze víkendy 12.00 –17.00 a to zcela free. Jediné co jsem si zaplatila, byl neopren no a hrnek čaje, jehož cenu si můžete odvodit podle zmiňovaného piva 🙂 Do půlky června se jezdí pouze víkendy, následně až do konce srpna každý den. Dále pak do půlky září víkendy. Všechny informace jsou přehledně k dostání na webu http://www.norsjo-kabelpark.no/.

Operátoři byli fajn, celkové dojmy jsou super, pohodová atmosféra s místníma riders. Takže pokud máte v plánu navštívit Norsko, tenhle cable park vřele doporučuju!

Text a foto: MoniG

Celou galerii z tohoto místa najdete v albech s názvem Norsjø Kabelpark v Akkerhaugen.

Aloha