Péče o neoprén

Neopren je skvělej kámoš. Kromě toho, že v něm člověk vypadá přinejmenším jako super hrdina, tak nám zajišťuje teplo i těch nejchladnějších podmínkách. S jeho schopností nenechat nás zmrznou se ovšem zvyšuje jeho cena, a pokud chce člověk jezdit v podmínkách, kdy padají trakaře, musí opravdu hodně zainvestovat. Proto je  na místě, věnovat neoprénu náležitou péči, aby vydržel co nejdéle a sloužil dobře. Máme pro vás pár základních tipů, jak se starat o neopren, a jak ho správně uložit na zimní spánek. 

Ale nejdříve ze všeho si řekneme, co to vlastně neoprén je. Neoprén jinak známý jako polychloropren a chloroprenový kaučuk. Vzniká polymerizací chloroprenu. Elastický polymer, který svými póry propouští vodu a ta se na těle nositele ohřeje na jeho tělesnou teplotu a funguje jako izolační vrstva. Proto je důležité, aby neoprén seděl dobře, obepínal tělo a nikde neodstával.

1) První a nejdůležitější ze všeho je důkladné oplachování po každém koupání. Slaná voda je jedním z nejčastějších důvodů, proč neoprén ztrácí svou funkčnost a dokáže být stejně ničivá jako je přímé sluneční záření (které neoprén nemá rád minimálně stejně jako slanou vodu). Důkladné oplachování je samozřejmě nezbytné i po koupání v naších českých vodách, které jsou plné sinic a řas. Oplachovat po každém užití zvenku i zevnitř ve vlažné vodě bez použití chemických přípravků (myšleno normálních pracích prášků).

V dnešní době můžeme na trhu najít už speciální přípravky na čištění neoprénu. Nejde o zrovna nejlevnější záležitost, ale vyplatí se. Minimálně několikrát v sezóně a na konci sezóny se doporučuje vyprat neoprén ve studené vodě s přidáním k tomu určených přípravků (přípravky na impregnaci,najdete v obchodech s outdoorovými sporty). Nepoužíváme vařicí vodu a po vyprání důkladně přípravek vymyjeme, abychom zabránili korozi zipů.

2) Jak už bylo zmíněno, neoprén opravdu nemá rád přímé sluneční záření. Tudíž není doporučeno přehodit ho přes kapotu auta, ani pověsit na balkón. Také by se neměl v žádném případě věšet za rameno nebo krk, tím se vytrácí veškerá elasticita. Jediný správný postup je pověsit neoprén na ramínko v půlce tak, aby v pase byl přehnutý a dolní i horní končetiny splývaly dolů. Neoprén je naruby a sušíme na suchém stinném místě. Pokud není na výběr a chcete mít neoprén rychle suchý, zabraňte působení UV záření a vždy sušte naruby!

3) Neoprén máme vypraný, zevnitř suchý a dál? Rozhodně ho nenecháváme naruby, ale v momentě, kdy je zevnitř suchý, obrátíme a necháme proschnout i vnějšek, tak aby nám po zimě, co otevřeme skříň nešel neoprén naproti.

4) Neoprény smrdí. Necháte je déle ležet, nebo je důkladně nenecháte uschnout a smrdí. Zabránit tomu je jednoduché, stejně jako jsou speciální přípravky na praní neoprénu, jsou i speciální spreje, které po vyprání aplikujete. Nejen že zabrání zápachu, ale také hubí bakterie a viry. (k sehnání s potřebami pro potápěče). No a samozřejmě nečůrat do neoprénu. Když už se tak stane, pomáhají na to kávová zrna, která pohlcují nepříjemný zápach.

5) Sundavejte neoprén šetrně. Že se to lehce řekne, ale těžko udělá? Aby neoprén těsnil tak jak má, a byl stále komfortní, neměl by se v žádném případě rvát z těla násilím. Nemělo by se stát na jedné noze s tím že druhou stojíte na některé z částí neoprénu a snažíte se násilím ho ztrhnout dolů. Je to rychlejší, ale o to méně vám bude neoprén sloužit dál. Trpělivost dlouhou životnost neoprénu přináší!

6) Děravý neoprén? Stačí zajít do jakéhokoliv obchodu s potřebami pro potápěče, koupit lepenku, a být zručný v ručních pracích. V mnoha obchodech vám sami neoprén za poplatek spraví.

Neoprén se v žádném případě nedává do pračky, v žádném případě se nedává ani do sušičky a v žádném případě se nežehlí!

%d bloggers like this: