Interview: Jon Vital

Jon Vital v rozhovoru pro wakemag.net o tvorbě nového wake filmu “Yeah Whatever”. //

Interview with director Jon Vital about making of his new wake movie “Yeah Whatever”.

Před měsícem jsme na našem webu zmiňovali nový wakeboardový film Yeah Whatever od režiséra Jona Vitala (ke shlédnutí ZDE) a byli jsme jím tolik nadšeni, že jsme se Jonem spojili, abychom zjistili, jak vůbec taková tvorba wakeboardového filmu probíhá! 

Ahoj Jone! Super, že máme možnost s tebou dělat rozhovor! Jak se máš?

Mám se skvěle, díky! 🙂

Jone, ty jsi režisérem a produkčním mnoha wakeboardových filmů. Jak si se k tomu dostal?

Začal jsem jako filmař u snowboardových filmů. Raynald Tanny (jeden z tvůrců Unleashed Wakemag a Handle Magazine) je mým dobrým přítelem a jednou se mě zeptal, jestli bych neměl zájem natáčet i nějaký wejkový věci a vzal mě s sebou na Filipíny na natáčení "Yeah, You!" (ke shlédnutí ZDE). A tak to všechno začalo!

Jak dlouho se filmařině věnuješ? A natáčíš i jiné projekty a sporty, nebo se specializuješ jen na wejky?

Teď už to bude 8 let. Jak jsem říkal, předtím jsem 5 let filmoval pouze snowboarding, ale dnes už pracuju na různých projektech: snowboard, wakeboard, surf, ale i svatby a reklamy.

Ty sám na wejku jezdíš?

Začal jsem jezdit, když jsem začal wake natáčet (3 roky zpět). Je vtipný, že když jsem stál na wejku poprvé, tak to bylo na nejlepším wakebordovým místě na světě, v CWC na Filipínách!

JON

 

Co na wakeboardingu máš nejraději? 

Triky jsou dost podobné těm na snowboardu, a popravdě natáčení wejku je jako natáčení snowboardingu akorát bez těch nepříjemností, jako je zima, šplhání, hodiny strávené shapeováním kickeru,.... Taky je super atmosféra mezi lidmi, které jsem měl tu možnost poznat. Není tu žádná vyloženě soupeřící nálada, jako "Musím být lepší než on", všichni jsou v pohodě a opravdu si práci s lidmi, s kterými natáčím, moc užívám!

Nestává se ti někdy, že bys nejraději kameru zahodil pěkně daleko a už se ji nikdy nedotkl?

Ještě se mi to nikdy nestalo! Miluju wakeboarding a mou práci, takže není důvod, i když není to vždy jenom o srandě a filmařina je mnohdy těžší, než si lidé dovedu představit.

Je něco speciálního na natáčení wakeboardingu? Něco, co třeba není typické pro normální natáčení? 

No, popravdě je toho hrozně moc. v čem se liší natáčení wakeboardu, snowboardu nebo surfu... Když jsi třeba na místech, jako je CWC nebo RWP, kde tři týdny trávíš jenom u vody aniž by ses nudil, to je něco speciálního v porovnání s jinými sporty.

IMG_1606

Je to už přes měsíc, kdy jsi do světa pustil svůj nový film "Yeah Whatever"! Koukala jsem na něj už několikrát a je to pecka! Řekni našim čtenářům (v případě, že film třeba zatím neviděli) o čem je.

"Yeah whatever" je krátký film o našem zimním výletě na Filipíny do CWC. Strávil jsem tam tři týdny s ridery Wes Gumpel, Jules Charraud, Matt Montoro, Ben Leclair, JB O’Neill, William Klang a Dominik Gührs a natáčeli jsme něco jako dokument o slavném místu, které každý zná. Chtěl jsem ukázat, co všechno je okolo parků a proč se na tohle místo sjíždějí lidi z celého světa, aby zde strávili celou zimu.

Jak natáčení probíhalo? 

Natáčení bylo bezvadný, stihl jsem všechno, co jsem chtěl. Tamní zaměstnanci jsou skvělí a vždy jsou ochotní pomoc, nebo třeba otevřít vlek 2 hodiny před oficiální otvíračkou, je protože chceš natočit nějaký bláznivý záběry při východu slunce. Rád bych poděkoval celému CWC týmu a  Gov. LRay & Migz Villafuerte za všechno, co udělali, aby se tenhle projekt vůbec mohl uskutečnit.

Jaké místo z filmu máš nejraději? 

V průběhu natáčení jsme zůstali pouze v CWC a celý areál je prostě skvělý. Ale kdybych si měl jedno místo vybrat, bude to new plaza setup, je to jeden z těch nejzamotanějších set upů, který jsem kdy viděl.

Je tu nějaké místo na světe, kde by jsi chtěl ještě natáčet? 

Všude! Haha. Opravdu rád bych procestoval celý svět a natáčel podobné filmy jako v CWC. Všude jsou úžasná místa a roste spustu nových větších a větších parků. Takže určitě plánuju vytvořit podobný projekt jako "Yeah Whatever" někde jinde ve světě, ale ještě nevím, kde přesně!

12654634_1062097580477072_9218282774616774785_n

Jsi ty ten BIG BOSS, který si vybírá jezdce do filmu, nebo oni sami za tebou chodí a říkají: "Hej Jone, fakt bych chtěl být ve tvém dalším filmu, vem mě prosím!"

Haha, já jsem big boss! Ne, vážně. Tenhle projekt byl můj a opravdu jsem ho chtěl uskutečnit, ale nebylo by to možné bez pomoci sponzorů Ion, Soöruz, Humanoid, Handle a Republic. Jezdce jsem si vybral podle toho, s kým jsem chtěl natáčet, ale taky záleželo na sponzorech, kteří za to platili.

Jaký máš názor na wakeboardový progres? Pokaždé když sleduju nové video, říkám si, že už není možnost jak dělat věci větší a skákat výš, ale pokaždé vidím, že je tady pokaždé možnost, jak udělat triky víc SICK. 

Progres ve wakeboardingu je v dnešní době šílený! Jak jsem říkal, parky se dělají každým rokem větší a větší, vznikají nové bláznivé překážky a děcka do toho tlačej víc a víc. Několik týdnů zpátky jsme mohli na netu vidět první double cork a věřím, že to není ta nejbláznivější, kterou letos uvidíme!

Jak dlouho trvá natočení 20 minutového wakeboardového filmu?

Tři týdny natáčení na místě a něco okolo měsíce a půl editace, vybírání hudby, práce s barvami a všeho okolo ...

Když natáčíš, máš rozplánováno hodinu po hodině, nebo tomu necháváš volný průběh? 

No nemůžeš popravdě plánovat nic na hodinu po hodině, protože hodně záleží na počasí. Ale snažím se plánovat aspoň, co bychom během dne měli stihnout, kdy se budou natáčen intro vstupy, lifestyle a tak... Když se ráno probudíme a je dobré počasí, snažíme se z toho vytěžit co nejvíce.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? 

Tohle léto pracuji na nějakých surf a wake projektech. Ale do budoucna plánuji natočit opět nějaký krátký dokument!

Bylo by bezva tě potkat někdy v Česku! Takže pokud budeš mít nějaký volný čas v létě, dej nám vědět a mohli bychom natočit něco s českejma riderama! 

Určitě! Bylo by bezva objevit zas nový místa! Určitě zůstaneme ve spojení a domluvíme se! 🙂

Díky za rozhovor

A month ago we mentioned on our website a new wakeboard movie Yeah Whatever from director Jon Vital (full movie HERE) and we were so excited about it that we chatted with  Jon to find out how is it to make a movie about wakeboarding!

Hi Jon! Great to make interview with you! How are you? 🙂

Hi Klara, I’m all good thanks 😉

You are the director and producent of many wakeboard movies. How did you get to this?

Well I started working as a filmmaker on snowboarding project only. Raynald Tanny (one of the creator of Unleashed Wakemag and Handle Magazine), who’s a good friend of mine, asked me if I would be interested about filming wakeboarding stuffs and invited me to the Philippines for my first wakeboarding project « Yeah, You! ». That’s pretty much how everything started!

How many years are you making movies? Are you filming another projects and sports or just wakeboarding?

It’s been 8 years now. As I said, I’ve been filming only snowboarding for 5 years, but now I’m working on some different kind of projects : snowboarding, wakeboarding, surfing, weddings and some advertising stuffs as well !

Do you do wakeboard by yourself?

I started wakeboarding when I started filming wakeboarding (3 years ago). It’s funny that the first time I tried to wakeboard, it was in one of the best place in the world, at CWC Philippines!

JON

What do you like about wakeboard the most?

Tricks are pretty close to snowboarding tricks, and to tell the truth, filming wakeboarding is like filming snowboarding without the bad sides of it : cold, hiking, spending hours shaping kickers... There also are good vibes with most of the people I met, there is not really this kinda competition mood like « I gotta be better than him », everybody’s pretty chill, and I really enjoyed working with all the guys I filmed with.

Does sometimes happen to you that you want to throw camera and wake away and never see it again?

It hasn’t happened yet! I love wakeboarding and I love my job so no reason for that, even though it’s not only about fun and it could be harder than people think sometimes...

Is something special about filming wakebaording, something what is not typical for filming another sports?

Well, a lot of things are different when you’re filming wakeboarding, snowboarding or surf... Going to places like CWC or RWP where you can stay by the lake for 3 weeks without getting bored might be something special compare to other sports.

IMG_1606

It's already one month you published your last movie „Yeah Whatever“! I saw it and it's pretty cool! Tell to our readers (in the case that there is someone who didn't see it) what is it about?

« Yeah Whatever » is a short film made out of a winter trip to CWC, Philippines. I spent 3 weeks there with the riders Wes Gumpel, Jules Charraud, Matt Montoro, Ben Leclair, JB O’Neill, William Klang and Dominik Gührs to film a kinda documentary about that famous place everybody knows. I really wanted to show what’s around the parks, why people come from all around the world to spend their whole winters there.

How was the filming?

The filming went perfectly, and I’ve done what I planed to do before going there. The staff there is awesome and they’re always down to help you out, to come 1 or 2 hours before the cable opens if you want some crazy sunrise conditions. I want to thank again all the CWC staff and Gov. LRay & Migz Villafuerte for everything they’ve done to make this project happen!

What place or wakepark from the movie do you like the most?

Well I stayed only at CWC for this project so I just can say the whole place is awesome. But if I had to pick one spot of this place it would be the new plaza setup, it’s definitely one of the gnarliest setup I’ve seen.

Is somewhere on the wolrd place you want to visit and make a movie there?

Everywhere! haha. I really would love to travel the world and make the same kinda movie I’ve made at CWC. There are awesome places everywhere and most of the new wakeparks are getting bigger and bigger. So I will for sure try to work on a new project like « Yeah Whatever » somewhere else in the world, I just don’t know where yet!

12654634_1062097580477072_9218282774616774785_n

Are you the big boss 🙂 who decide about riders in your movies or they come to you and say „Hey Jon I really want to be in your next movie, take me.“

Haha I’m the big boss! No, to talk seriously, this project was mine I really wanted to make it happen but that couldn’t have happened without the help of the sponsors Ion, Soöruz, Humanoid, Handle and Republic. I chose the riders I wanted to go along with but it depended also of the sponsors who’s paid for it.

What do you think about progress in wakeboarding? Everytime I am watching new wake movie I am telling to myself there is no change how to make it bigger or higher and everytime they show me that there is always way how to make tricks more sick!

Progress in wakeboarding is insane nowadays. As I said, the cables are getting bigger and bigger every years, there are some new crazy obstacles in every wakeparks and the kids are pushing more and more. We saw the first double corks few weeks back on internet and I’m sure it’s not the craziest thing we’ll see this year!

How much time did it take to make a 20 minutes wake movie?

It took around 3 weeks of filming there, and something like 1,5 month of editing including the research of the soundtrack, color grading and everything...

When you go for some filming session do you have plan what to do hour by hour or you just let it be?

Well you can’t really plan anything hour by hour because it depends most of the time on the weather. But I try to plan at least what we should do during the day, when we should take time to work on the intro shot, lifestyles and so on... If it’s good weather when we wake up then we really try to work hard to get the most out of it.

What are your plans for future?

I am currently working on different little surf and wakeboarding projects this summer. But as I said before, I really want to work on another kinda short film or documentary project soon!

We would love to see you here in czech republic, so if you will have some spare time in summer just let us know and we can make some wake session with czech riders!

Sure, I would be stoked to go there and discover new places! Let’s keep in touch for sure! 😉

Thanks for interview!