ROZHOVOR: Lior Sofer – Chief from Tel Aviv

Čtěte rozhovor s Liorem Soferem/Interview with Lior Sofer/for english version click on ENG

Když jsem na Facebooku oslovila výherce World Championship 2016 Liora Sofera ohledně rozhovoru pro Wakemag.cz, netušila jsem, že mi v zápětí zapípá zpráva s nadšeným souhlasem. Tenhle neuvěřitelně talentovaný jezdec s úsměvem od ucha k uchu pochází z Izraele, před nedávnem si s přítelkyní pořídil štěně a že jeho život patří neodmyslitelně k wakeboardingu? O tom nemá pochyb. Co plánuje do budoucna, co má na světě rád a jak vypadá jeho běžný den?

Momentálně se nacházíš v Thajsku. Kde přesně?

Jsem v Phuketu, kousek od mého oblíbeného spotu Anthem Wakepark.

Pocházíš z Izraele. Město Tel Aviv bylo cestovním průvodcem Lonely Planet vyhlášeno jako třetí nejlepší město na světě pro rok 2011. Jaký máš k Tel Avivu vztah? 

Wow o tom jsem ani nevěděl, jsem poctěn! V poslední době Israel na veřejnost nepůsobí dobře. Tel Aviv je přitom opravdu cool město s úžasnou kulturou a geniálním jídlem!

Které parky na světě patří k tvým nejmilejším?

CWC, Anthem, IWP, Hip-notics, Lake TLV, TNA a OCP.

Kteří jezdci tě inspirují?

Určitě hlavně moje parta z Israele. Jsou to ohromně talentovaní jezdci a stále se posouvají k lepším výsledkům. Jsem vděčný, že je mám kolem sebe. Jinak si užívám jízdu Aarona Gunna!

Jaké jsou tvoje oblíbené triky?

Určitě Tail roll to blind, Pop 911 a Hintinberger 5.

Co říkáš na parky v České Republice?

Parky u vás mi chybí! Moje poslední návštěva byla super, spousta srandy. Všichni jsou u vás totálně zapálení. Miluju tenhle druh atmosféry kolem wakeboardingu, právě díky takovému přístupu wakeboarding roste a oslovuje další lidi.

4 měsíce zpátky jsi cestoval po Španělsku a Francii, kde jsi natáčel edit RISE.

Do Španělska jsme se vydali s Pilchard TV a natočili tam videoedit RISE od Monster energy. Hlavní záměr je ukázat místní wakeboardingovou sccénu. Už od malička jsem chtěl navštívit Barcelonu. Španělsko mi vždycky přišlo jako inspirativní země. Do té doby jsem neměl možnost vyrazit, až s natáčením RISE. Hned po příjezdu se nás ujala místní parta z OCP wakeparku a chovali se k nám jako k rodině. Byl to úžasný výlet, těším se na další návštěvu.

S přítelkyní Hannou sdílíte lásku k wakeboardingu. Co ještě?

Potom co jsem se vrátil z výletu po Španělsku, rozhodli jsme se pořídit si štěně. Je to paráda, nejlepší rozhodnutí ever, milujeme ho!

Jak myslíš, že by mohl vypadat tvůj život, kdyby si neobjevil lásku k wakebordingu?

Asi bych dělal nějakou nudnou práci (směje se)

Pamatuješ si na moment, kdy sis poprvé uvědomil, že wakeboard je jediná cesta tvého života?

Jasně, pamatuju a moc dobře! Musím ale říct, že když se chystám jezdit, zažívám tenhle pocit pokaždé znovu a znovu.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Zrovna jsem v Thajsku, kde vstávám brzo ráno, jdu na snídani, půl hodinky si odpočinu a jedu do parku. Po obědě jen tak relaxujeme s ostatníma klukama a navečer chodím vždycky do posilovny, to je důležitý, nejlepší prevence proti zranění! Po cvičení jdeme na večeři a drink. Ještě jdu většinou na Skype, popovídat si trochu s rodinou. Následuje spánek. Když usínám, těším se na každý další den s wakeboardem na nohou!

Mluvíš hebrejsky, arabsky, jidiš?

Když jsem byl malej kluk, můj děda se pokoušel učit mě jidish, jenomže já pořád utíkal jezdit a tak se mu to moc nedařilo. Můj mateřský jazyk je hebrejština a angličtina. Na střední škole jsem se učil arabsky, ale protože jsem jazyk nikdy nepoužíval, mluvit už moc nedávám. Dokážu číst, ale nevím, o co tam jde (směje se). Teď se chystám učit španělštinu!

Když se schyluje k závodu, máš nějaké osobní rituály? 

Jeden rituál bych měl. Před každým závodem jdu do vody, zavřu oči a opláchnu si obličej. Pomůže mi to zbystřit a soustředit se na výkon.

Věnuješ se jinému sportu?

Miluju serfování a přál bych si mít na to víc času. Mým obrovským snem je projíždět vnitřkem vlny, to musí být nádherný pocit. Pořád si říkám, že začnu s kitesurfingem. Člověk se může dostat hodně vysoko a ty triky? Masakr!

Představ si, že může být jízda na wakeboardu vyjádřena hudbou. Jaká by to mohla být?

Myslím si, že pro mě je to trance. Člověk se cítí jako v transu. Koncentrovaný a šťastný.

Co máš na světě rád a co tě naopak dokáže rozesmutnit?

Mám rád pláže. Jen tak si sednu, dívám se na obzor a všecko co mě trápí, zmizí tam, kam už člověk nedohlédne. Je mi líto, že nedokážeme být víc v souladu s přírodou a starat se o ní, místo abychom ji ničili. Máme jenom jednu planetu.

Co má Chief from Tel Aviv v plánu do budoucna?

Doufám, že zůstanu zdravý, abych mohl dál jezdit. Chci být s každým dalším dnem lepší. Snažím se motivovat i ostatní jezdce k tomu, abychom dělali wakeboarding větším.

Řekni mi cokoliv, co máš na srdci. O co se chceš podělit se svými fanoušky z České republiky?

Určitě chci poděkovat všem, kteří si čtou tenhle rozhovor. Exkluzivní informace je, že se nejspíš začnu věnovat i koučování. Kdyby měl někdo zájem, dejte mi vědět! (Směje se). Přeji všem parádní rok 2017 a užívejte každou vteřinu na vodě. Opatrujte se! 🙂

When I contacted the winner of World Championship 2016 Lior Sofer on Facebook and asked him if he would like to have an interview for Wakemag.cz I wasnt expecting to receive message with such a quick and positive reaction. This incredibly talented rider with smile from ear to ear comes from Israel, acquire a puppy with his girlfriend and there are no doubts that he is about to spend his life by wakeboarding. What are his future plans? What in the world makes him happy and how his ordinary day look like?

You are in Thailand now. Where about?

Hi! Right now im in Phuket live close by one of my favourite spots Anthem wakepark.

You are originally from Isreal and Tel Aviv was ranked the third best city in the world for 2011 by Lonely Planet. How do you feel about this great city?

Wow! To be honest i never knew that , iam really honord! Specially after the bad lights lately on Israel, its a really cool city with many things to see and awesome food!

Which parks in the world are your favorite?

CWC, Anthem, Iwp, Hip-notics, LakeTLV, TNA, OCP

What riders inspires you?

My crew from Israel. They are really talanted and pushing it . So Iam grateful to be around them. But as well I really like watch Aaron Gunn ride!

What are your favorite trick/tricks?

Tail roll to blind, pop 911 and hintinberger 5.

What do you think about parks in the Czech Republic?

I miss it! My last visit was so fun everyone are so stoked about wakeboarding. I love this kind of vibe it makes wakeboarding growing and to reach to more people .

Around 4 months ago you were traveling around Spain and France to shoot a videoedit RISE. 

Me and Pilchard TV went to spain to shoot my last edit by Monster energy called RISE. The idea behind it was to show the wakeboarding scene in Barcelona. Since I was a kid I allways was a fan of Spain and wanted to visit Barcelona. I never had the chance to go aroud until this trip. As soon as we got there the people of OCP wakepark treat us like we are part of the family I appriciate every second it was really great trip and looking forward to go again.

You and your girlfriend, Hanna, share the love of wakebording. What else do you have in common?

After I got back from my trip to Spain we decided to addopt a puppy and that was our best decision because he is the best and we love him!

How would your life look if you didn’t discover your passion for wakeboarding?

I think I would probably work in a really boring job (Laughs)

Do you remember that moment when you realized wakeboarding was the way you wanted to spend the rest of your life?

Of course, very well! But I have that feeling everyday, always think about that when I go to ride.

How does a normal day look like?

Now im in Thailand so my day is wakeing up early and go to the cable and have a brakefast relax for half an hour and go for a ride, after ride having lunch and chill with all the riders in the park at evening going to the gym to take care of my body - from getting injured, after gym going to meet with everybody for a dinner and a drink . After going back home for a quick skype with the family and then to sleep waiting again for the morning to ride.

Do you speak Hebrew, Arabic or Yiddish?

My grandpa tried to teach me Yiddish when I was young but I allways wanted to go to the cable so he didnt had the oppertunaty to teach me. My main languge is Hebrew and English at high school I studied arabic but because I never used it since I totaly forgot it but still can read without know the meaning (Laughs) Now my mission is to learn Spanish!

Before you compete in a race, do you have any rituals? 

My main one is to go to the water, close my eyes and spray my face. It really help me to wake up and be focous.

Are there any other sports you do regulary?

I love surfing and I wish I had more time to do it. My biggest dream is to be inside a pipe it looks amazing and one of the best feelings ever! I want to get into kitesurf as well I think its so cool I saw a video lately of people fly so high I think it will be awesome to go that high once , and the level of tricks? Nuts.

Imagine that riding a wakeboard can be expressed by music...How does it sound to you?

I think it will be trance music, because its really get you in the mood to be hyper and happy.

What do you like and dislike about the world?

I love to go to the beach and just look on the ocan it really calms you from all the things that bothring you. All the problems get lose beyond the horizont. I dont like that we dont take care of our environment. We have only one planet.

What are your future plans Chief from Tel Aviv?

Stay healthy to keep ride. Make progress and to push everyone around me to make wakeboarding bigger.

Is there anything on your mind, something you’d like to share with your Czech funs?

First I want to thank to everyone for reading this interview. Iam actually thinking one day to start coaching so if any one are interested, let me know! (Laughs). Take care! 🙂