Rozhovor: M&M o WakePool 2016

Letos se na severu Čech na koupališti Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou (Liberec) uskuteční 28.5.2016 již třetí ročník akce WakePool a wakemag.net se stal jejím oficiálním mediálním partnerem! Jedinečná akce ve střední Evropě se po dvou letech posune zase o level výš. O novinkách letošního WakePoolu nám povídali kluci Milan Masopust a Mouka, s kterými jsme se sešli v centru Liberce na kus řeči!

Čau kluci! Letošní wakepool bude plný novinek! Jak moc se akce změnila od prvního ročníku?

Milan: Letos to pro nás bude třetí ročník a během těch pár let se to fakt dost změnilo. Největší novinkou je, že budeme mít wakemaster, lepší a kvalitnější set, Doufáme, že to lidi ocení a dorazí v hojném počtu. Snažíme se to posunovat rok od roku dále a přinést lidem do města na koupaliště to nej z wakeboardingu. První rok byl ultra punk, loni už to bylo dobrý a letos to bude fajnový.

Kde se vzala myšlenka shredit na bazénu?

Milan: Už několik let děláme lyžařský letní session v Jablonci n/N na přehradě, kam dovezeme sníh z kluzáku a chtěli jsme k tomu doplňkový program. Uvažovali jsme o tom, že dáme přes zátoku navijáky nebo vlek a rozšíříme naše akce o další sport. V minulosti se nám to již podařilo zrealizovat na Collaboration ve Stráži pod Ralskem (ski/snb/wake), ale pak jsme pro finanční náročnost od této myšlenky na přehradě upustili. Nicméně nám to pořád vrtalo hlavou a náhodou jsme narazili na video z Wake the line z Německa. To nás nakoplo a místo přehrady jsme začali hledat vhodné koupaliště. Naštěstí je ideální plac přímo v Liberci v městský části Vratislavice nad Nisou. Dva bazény oddělené od sebe asi 9 metrů dlouhou mezerou byly naše volba.

Takže inspirace přišla z ciziny…

Mouka: Je to tak, snažíme se to udělat co nejlépe, ale v českých podmínkách 🙂 V Německu se dříve jelo právě Wake the line, ale jinak tu nic jiného a pravidelného není, což se snažíme změnit.

12307474_10206929300544065_2823376791853403141_o

Dohoda s koupalištěm, že se tam celý den budou poflakovat wejkaři proběhla v pohodě?

Milan: Je to městský pozemek, konkrétně pozemek obce Vratislavice nad Nisou. Člověk, který ho má v pronájmu je sice staršího data, ale je to fajn týpek, který má rád nové věci a spíš nám pomáhá,než by házel klacky pod nohy. Důležitá je smlouva a přesné dodržování věcí z ní vyplývajících, což se nám samozřejmě vždy nedaří na 100% splnit a pak vznikají drobné konflikty, ale hlavní je zaplatit nájem hned druhý den a vše je urovnáno. Žádné extra papírování s tím není.

Mouka: No, není. Oznamujeme na radnici, policajtům, že bude bugr, sanitce, atd., takže toho papírování tam není úplně málo.

Milan: Tak ale není to nic hrozného, pár hodin no…

Jak moc je to pocitově rozdíl pro jezdce mezi winchem a wakemasterem?

Mouka: Obrovský. Na wakemasteru je větší rychlost, výška, dá se skákat z vody, což z winche se nedá, a jakmile je jezdec větší, tak ani takové rychlosti s tím winchem na překážky nedosáhne. Ten rozdíl tam je opravdu velký.

Milan: A taky se to samozřejmě projeví na celém chodu akce, natahovat pořád naviják je časově náročnější. Když ti někdo spadne na vleku, tak pro něj přijedeš, na navijáku to všechno déle trvá a je těžší udržet pozornost návštěvníků.

12265902_10206929305784196_2984722377581675322_o

Kdo se podílí na tvoření set upu? Necháváte se inspirovat jezdci?

Mouka: Je to kombinace všeho, my máme v hlavě nějaký myšlenky a konzultujeme, jestli se to dá nebo nedá, jestli si na to lidi troufnou. A i jezdci nám sami posílají svoje návrhy. Ideální je to komunikovat přímo na fb eventu.

Odkud vozíte překážky? Po domácku vyrobený, na jednu akci nebo dovezeny odněkud z parku?

Mouka: Do teď to bylo všechno ručně dělaný, vyloženě zakázková výroba. Letos to nakombinujeme. Máme přislíbené překážky z nového wakeparku z Dubnice a zbytek zase budeme dělat růčo.

Jak je to časově náročný postavit wakemaster?

Mouka: Jelikož jsme to sami ještě nestavěli, tak to nedokážeme říct, ale měla by to být záležitost jednoho dne. Nejtěžší na tom bude převoz závaží, který má 2x 7,5 tuny.

[sc:ad1]

Vlek na Sluníčku zůstane jen ten jeden den nebo se tam nechá na vyzkoušenou pro ostatní

déle?

Mouka: Bohužel dispozice koupaliště neumožňuje přejezd po vodní hladině bez nutnosti zdolání 9 metrů dlouhého ostrůvku uprostřed, což by pro veřejnost mohl být problém, proto z bezpečnostních důvodů bude akce jenom jeden den. Nehledě na to, že by vznikli další finanční náklady, které by nebyly z čeho pokrýt.

Jak dlouho probíhá příprava takové akce?

Mouka: Průběžně na tom děláme od konce minulého ročníku.

Kolik jste měli vůbec závodníků na prvním ročníku?

Milan: Přihlášených jich bylo zhruba 25 a když viděli set up a podmínky, tak jich jelo 15. Chybami se člověk učí.

Mouka: A holky to vzdaly všechny, když to viděly, no. Bylo to fakt karate.

12291925_10206929305504189_5256231106938682483_o

A kolik jich bude letos podle vašich odhadu?

Mouka: Se dvou sloupem to bude rychlovka, takže 30 je na 100% a uvidíme podle toho, kolik lidí se vůbec celkově přihlásí.

Milan: Naše myšlenka je letos taková, že bychom chtěli pozvat 15 top riderů. Uvidíme, jak nám pomůžou partneři a jestli přitáhneme nějaký evropský ridery. Chtěli bychom přitáhnou top údery z ČR, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Dalších 15 bychom vybrali z videokvalifikace (nominační videa včetně hlasování bude na webu wakemag.net pozn.red.).

Jsou závody nějak věkově omezené? Pouštěj se do toho i děti?

Mouka: Nejmladšího jsme měli Patrika Hanese, který to natřel i mnohem starším jezdcům.

Milan: Věkem nejsme omezeni, ale kvůli bezpečnosti to není primárně určený pro děti. Přeci jen se muže stát, že blbě spadne a zranění je na světě. S věkem se člověk naučí padat a eliminovat tak zranění, což mladí s minimálním pudem sebezáchovy ještě tak úplně nemají. Zdraví riderů je na prvním místě.

[sc:ad2]

Jak bude celej den probíhat? Když přijdu ráno jako divák, co mě čeká?

Milan: Když přijdeš ráno jako divák, tak nám můžeš pomoc se stavbou 🙂 Nee, tak bude tam občerstvení, dáš si pivko, pokoukáš, pozevluješ v chill out zóně na lehátku. Chceme mít lezeckou stěnu, skákací hrady pro děti. Na první ročník jsme tam měli i skimboardy. Doprovodný program ještě vymýšlíme tak, aby se zabavila celá rodina, aby to nebyla akce vyloženě pro pár jezdců, ale všichni si tam našli to svoje.

A co after party?

Milan: Jde o to, že 70% návštěvníku jsou rodiny a ty většinou zmizí hned po vyhlášení. A taky to z personálních důvodu není úplně možný zajistit, když to děláme dva. Takže jsem to nechávali v areálu, ale v deset už začínají chodit lidi z paneláků, ať se to vypne. Letos bychom chtěli udělat program do desíti večer a plánujeme afteparty přímo na koupáku s živým koncertem jedné známé punkrock kapelky, tak doufáme, že to všechno klapne a my si tím koncíkem splníme i vlastní sen, protože jsme na jejich písničkách v mládí hodně ujížděli. Prakticky do teď.

A poslední otázka, důležitá hlavně pro ridery; registrace budou kdy na webu?

Mouka: Ještě pracujeme na kompletním vizuálu, ale do měsíce to bude!

Edit z loňského ročníku

Díky a těšíme se na WakePool 2016!