Rozhovor: Trond W. Andersen
|Slibovaný rozhovor s majitelem a provozovatelem norského vleku Norsjo kabelpark – Akkerhaugen Trondem W. Andersenem! V posledním článku ze série Wakeboarding v Norsku jste se mohli dočíst veškeré info o vleku, podmínkách ježdění a celkové atmosféry na Norských vlecích. Nyní přinášíme rozhovor s provozovatelem vleku, kterého vyzpovídala Moniig, aby zjistila, jak sami Norové vnímají wakeovou scénu a jaké to je provozovat vlek v zemi, kde sezóna trvá jen několik málo měsíců v roce.
Díky za příležitost s tebou dělat rozhovor Tronde! Jak dlouho tady park vůbec funguje?
Park je v provozu 13 let. Začalo se tady v roce 2003, takže funguje již mnoho let. Já tu jsem už 12 let.
Proč je ježdění všechny víkendy v květnu zdarma?
No aby lidi přišli a zkusili si to, protože my chceme, aby tady v Norsku začalo více lidí s tímhle sportem a prostě si to užívali.
To je super nápad!
Jo doposud to vypadá, že to funguje opravdu dobře.
Řekneš nám nějaké technické informace o vleku jako je rychlost, výška, délka a set up překážek?
Vlek jede rychlostí 29km/h, výška je řekl bych 11,5 m, ale nejsem si jistý, jestli je to správně ale vždycky to takhle říkám, musím to zkontrolovat (smích). Délka vleku 550m. A set up překážek je 4x kicker (2 medium), pak big pool, to je jeden z 6 ve světě, což je opravdu bezva, další je fun box, two level ledge a street low to high ledge. Všechny překážky jsou od Unit.
Měníte set up překážek?
Pravděpodobně to takhle na chvíli zůstane. Vždy se snažíme to vyvíjet. Tento rok jsme trochu předělali kickery ale dále uvidíme. Víš, je dost drahý měnit to. Ale ano, vždy když máme možnost, děláme to.
Jaká je teplota vody? (Byla sakra studená!, pozn.red.)
Právě teď má 8°C a během léta to velmi záleží, ale rozhodně mnohem více než teď (smích). Například během července to může být od 17°C do 25°C.
Jaké akce tady pořádáte a jak často?
Máme tady národní mistrovství každé dva roky, teda abych to upřesnil, Mistrovství Norska se jezdí každý rok, ale střídají se místa. Některé roky je to v parcích s 2.0 systémem, které tu jsou tři. Také to bývalo ve Flekkefjordu, což je druhý „full size“ cable park tady v Norsku, ale bohužel je teď zavřený. Je to smutný, mají finanční problémy. Není to pro nás dobré.
Co myslíš, je tu víc populární jezdit v parku, nebo za lodí?
Řekl bych, že teď je to tak 50:50. V Norsku je spousta lidí, co jezdí za lodí, ale není tu moc opravdu dobrých lodí, takže jsou to spíše takový rekreační jezdci. A mnoho lidí, co přijde do cable parku, to začne brát vážněji a začnou soutěžit, takže je to trochu odlišný.
Viděla jsem tu Master Craft, je tu tedy také možné jezdit za lodí?
Jo, ten je náš soukromý, ale ano je to možné, když někdo chce jezdit i za lodí, třeba i na wakesurfu. Ten je moc fajn.
Je tohle místo pro jezdce oblíbené?
Jo, myslím, že je, protože tenhle park je největší. Jsou tu velmi pěkné parky s 2.0 systémem, zejména dva z nich, kde je opravdu úžasná atmosféra. Je to Surf City v Tønsberg a Furrebanen Wakeboardpark v Rykene, který provozují velice nadšení lidé. Velmi dobrý spirit, velmi dobří lidé, také překážky tam jsou super. Já vím, že jsou to parádní lokální spoty, ale tento je největší, takže řekněme takový central point pro wakeboardisty.
Popiš mi takový klasický provozní den v sezóně.
V létě otevíráme každý den od 11h do 19h. To znamená, že operátoři vše kolem 10h připraví. Některé dny v létě, máme dvě hodiny spešl pro děti, operátoři se jim věnují, děti si to užívají, mají zábavu, vlek pro ně jezdí pomaleji a je prostě sranda. To je velice dobré.
Kolik lidí tu tak bývá?
V podstatě, není to zas až tak rušné.
Je to podobné jako teď? (čekání ve frontě cca 5 min, tak na pohodu lidí, dobrá atmosféra, pozn.red.)
Jo je to vlastně dost podobný jako dneska. Ve velmi dobrých dnech, je tu tak dvakrát tolik lidí, ale ne více. Nikdy nemusíš stát hodinu ve frontě. Také když je tu více lidí, obvykle zavíráme déle než v 19h, teď už se v tenhle čas docela stmívá, ale v létě je ve 23h stále jasný světlo.
Pořádáte tu třeba i kempy?
Chystáme se udělat letní kemp, máme ten projekt. Doposud se tu vždy něco dělo, ale není to nic, co by bylo pravidelně každý rok. Také děti ve školním věku mohou přijet na týden, mají tady mnoho aktivit, ne jen wakeboarding. Je to velmi pěkný areál, dá se tu dělat spousta věcí.
Mohl bys říci něco o místních riderech? Jací lidé to jsou?
Řekl bych, je tu velice dobrá atmosféra. Když jsem tu začínal, stal jsem se součástí velmi rychle. A měl jsem stejné pocity, jako mám teď. Určitě tu jsou soutěživý jezdci, co to berou vážně, ale jsou to stejní lidé, kterých se můžeš zeptat na nějaký trik, a oni rádi pomohou. Řekl bych, je to zde hodně přátelský.
Byl tady nějaký světově známý rider?
Ano, bylo zde Mistrovství světa v roce 2014, takže tady byla většina celosvětově známých riderů. Třeba Lior Sofer, jeden z nich. Byla to sranda, oni si užívali cable. Bylo opravdu bezva, vidět je na vodě.
Je něco, s čím je tento park jedinečný?
Řekl bych, že tento park je velmi scénický, to je pravděpodobně věc, kterou bych zmínil, protože to dělá tohle místo odlišným. Vím, že spoustě riderů se právě líbí tohle, výhled do okolní norské přírody.Většinou se jezdí někde poblíž města, kde tolik nevnímáš to okolí. Řekněme, tohle je takový charakter Norska.
Na jaké úrovni je norský wakeboarding?
Máme tady krátký sezóny, to je faktor, který úroveň wakeboardingu trochu ovlivňuje. Není to úplně „world class level“ ale rozhodně máme jezdce směřující do velkých soutěží, ale je to velmi málo. Mohli by se dostat do finále World cupu, ale asi by zatím bohužel nevyhráli. Ale já doufám, že budeme lepší.
Jak dlouhá je tady sezóna?
Teď jsme sezónu zahájili už na začátku května, ale to není typické, normálně bychom začínali až příští týden (konec května, pozn. red.) ale vypadá to, že to byl fajn nápad. Konec je v průběhu září, hodně záleží na počasí. Ale voda je potom mnohem chladnější, takže už nejezdí tolik lidí jako během sezóny.
Jezdí se tady v neoprenu i v létě?
Jo, někdy potřebuješ letní neopren, někdy se dá jezdit i bez. To je Norsko (smích). Počasí se tu mění přes noc.
Poslední otázka, co bys vzkázal českým riderům a také našim čtenářům?
Řekl bych, přijeďte do Norska, užít si tu ježdění a zábavu. Bez pochyby jezdit tady bude velmi odlišná zkušenost. Tenhle park je na international úrovni a rozhodně rádi přivítáme každého.
Děkuju.
Text a foto: MoniG