Sea side cable park Hamar Norsko

Znovu ahoooj všem u dalšího dílu toulání po norských wake parcích. Na začátku června jsem navštívila další wake park, tentokrát o něco severněji než posledně a to ve městě Hamar.

20160604-IMG_4197

Hamar leží 130 km na sever od Osla. Je to středně velké město, hezky zasazené v tamní krajině. Wake park, přesněji řečeno vlek 2.0 system se nachází přímo v centru města, což vidím jako velkou výhodu. Je to 3 minuty chůze od vlakového nádraží a z Osla přímo do Hamaru vede rychlostní silnice. Takže dostupné místo pro každého. Vlek je postavený na největším jezeře Norska, jehož délka od nejjižnějšího k nejsevernějšímu bodu je 117 km a na nejširším místě, což je přímo u Hamaru má 15 km. Jezero je tak i frekventovaným místem lodní dopravy. Kvůli těmto faktům jsem se trochu obávala, že se tam bude dát spíše surfovat, než jezdit na wakeboardu či wakeskatu. Ale opak byl pravdou a mě překvapila velmi klidná hladina. A další milou skutečností bylo velmi pohostinné přivítání od provozovatelů Tobbena a Stiga.

20160604-IMG_4137

Jen co se přichází k parku, zaujme vás atraktivní prostředí, barevně natřená budova, útulné posezení u vody, příležitost grilování, opalování nebo prostě jen příjemného pobytu s přáteli či dětmi u vody. Areál je menší a spíše rodinného typu, stejně tak i atmosféra zde. Proto nečekejte žádné velké zázemí. Jak mi bylo zmíněno, celé to tam daly dohromady svépomocí. Je zde možnost koupit si něco malého k jídlu a pití, ale bar s alkoholem zde nenajdete. Jak mi se smíchem sdělili Tobben a Stig, je možné donést si nějakou tu flašku svoji. V tomhle ohledu je Norsko prostě o něco jinde než ČR. Vzhledem k povaze areálu mě maličko udivily vyšší ceny jízdného. Celý den ježdění si pořídíte v přepočtu za 900 Kč, půl dne za 600 Kč a dokonce se dá koupit ježdění cca na 5 min za 180 Kč. Sezónní karta vás tu vyjde na 5400 Kč či rodinná za 9000 Kč. Půjčení neoprenu je za 150 Kč. Cena wakeboardu, wakeski či wakeskatu, helmy a vesty je v ceně jízdného.

20160604-IMG_4204

20160604-IMG_4206

Půjčovnu s věcmi hodnotím za jedna. V podstatě zde najdeme vše, co nám stačí ke štěstí na vleku. Nové neopreny, vesty, helmy, dále wakeboardy, wakeskate a dokonce i wakeski. A kdyby vám ani tohle nestačilo, je to jedno z mála míst, kde se jezdí i barefoot za lodí. Též mi bylo nabídnuto zkusit si to, ale po zjištění, že loď jede 65 km/h a po shlédnutí videa mě trochu přešla chuť a raději jsem se vrhla rovnou k vleku. Bylo tam jen pár lidí a tak bylo fajn, že se nemuselo čekat. Operátoři jsou moc příjemní mladí kluci, kteří rádi poradí. Z celé návštěvy hamarského wake parku jsem měla velice pozitivní pocity a poznala zde opravdu milé lidi. Níže rozhovor, který mi poskytli Tobben a Stig, kterým moc děkuji za přátelské přijetí. Informace o ježdění a další jsou k dostání na webu seaside-cablepark.com

20160604-IMG_4237

Prosím krátce se představte.

Tobben: Já jsem starší barefoot vodní lyžař a důvod proč jsme postavili tento park je hlavně proto, že jsme dostali peníze od norské federace vodního lyžování. My jsme přátelé dlouhou dobu a měli jsme pocit, že by to mohlo být velmi dobré pro Hamar, postavit zde wakepark.

Stig: A já mám dva syny, kteří jsou barefoot vodní lyžaři.

Tobben: Takže to není pouze o wakeboardingu. Prostě jsme se snažili najít řešení, jak získat peníze na postavení tohodle.

Jak dlouho park funguje?

Park tady stojí teprve jeden rok. Dneska jsme zahájili druhou sezónu.

Jak dlouhá je tady sezóna?

Od začátku června do konce září.

Proč 2.0 systém?

Tato firma by měla být jedna z nejlepších a mají zastoupení zde v Norsku, je to tedy s plným servisem a hlavně, je to jednoduché postavit. Turn cable park je drahá záležitost.

Teď chvilku k technickým informacím o vleku. Jaká je rychlost, výška a délka?

Rychlost vleku je 33 Km/h. S výškou je to velmi proměnlivé, hodně záleží na stavu vody, v zimě je o 3m níže než teď. Ale je to okolo 7 m. A délka je 230 m mezi sloupy, maximum pro jízdu je 190 m.

Nevidím tu žádné překážky, chystáte se nějaké postavit?

Ano tento rok to máme v plánu. Chceme tu postavit kicker a rail. Prozatím to bude homemade.

Jaká je teplota vody?

Včera to bylo 23 °C a dneska 13°C. V létě okolo 20°C – 25°C.

Jaké akce zde pořádáte?

Děláme zde dny pro děti ve věku 13 – 19 let. Mohou přijít a zkusit si jezdit, mají to zdarma. Občas tu máme nějaké oslavy, například rozlučky se svobodou nebo narozeniny. Je možné se domluvit na individuálním čase, kdy je sem možné přijít.

Je to oblíbené místo pro ridery?

To ještě uvidíme. Otevřené je to tady chvíli, teprve se chystáme postavit překážky a myslím, že v Norsku tento sport zatím není hodně populární. Ale máme výhodu, park stojí téměř v centru města, kousek od vlakového nádraží, je zde příjemné místo na koupání. Takže doufejme, že bude.

Popište mi takový klasický provozní den v sezóně.

Začneme s kontrolou, zda vše funguje jak má, jsou pro to velmi přísná pravidla. Zapneme muziku, to je také důležité. Pokud je hezké počasí, přichází spoustu lidí zkusit si zajezdit, no a když prší, končíme někdy i dříve, protože moc lidí ve špatném počasí nebývá.

Jak zde máte otevřeno?

O víkendech během června, dokud děti chodí do školy a přes prázdniny máme otevřeno každý den.

Mohli byste říct něco o místních riders?

No jsou to různí lidé, někteří přicházejí z jiných klubů vodního lyžování, někteří jsou wakeboardisti, co jezdí za lodí. I s věkem je to velmi rozmanité, v podstatě od dětí do seniorů. Minulý rok jsem jezdila jedna slečna téměř každý den z Osla vlakem, zajezdila si na wakeboardu a jela zpět do Osla. Během léta děláme grilovačky, je zde velmi příjemná atmosféra.

Je něco, s čím je tento park jedinečný?

Je nejdelší, když počítáme jednu lajnu.

Na jaké úrovni je norský wakeboarding?

V Hamaru je to, řekl bych na nízké úrovni. A celkově vlastně ani nevím. Pár závodníků, kteří se podívali na závody ve světové úrovni, tu je. Vím, že dříve tu bylo pár dobrých kluků, co jezdili za lodí.

Je více populární wakeboarding za lodí?

Dříve to tak bylo. Hodně se to mění, teď začínají být víc populární wake parky. Můžeš tu být celý den s kámošema, jezdit na překážky, myslím, že víc a víc lidí přichází do parků.

Co byste vzkázali českým riderům a našim čtenářům?

Až budete v Norsku, určitě jste všichni vítáni. Přijďte si zalyžovat…

A zawejkovat….. Děkuju za rozhovor.

20160604-IMG_4145

Celou galerii najdete v albech s názvem Sea side cable park Hamar Norsko.

Text a foto: MoniG