Seriál o vlecích #1 Wake park Merkur

serialovlecich_20140709-120640_1.jpg

Znáte historii svého oblíbeného parku? Víte, kdo stojí za jeho vznikem, jaké byly začátky, a co ještě přinese budoucnost? Wakemag.cz se rozhodl sjednotit informace o všech vlecích ČR na jednom místě vytvořit mini seriál rozhovorů právě o každém z vleků. Jako první jsme vyzpovídali Wake Park Merkur a odpovídal nám jeden z majitelů parku Tamas Bogo. 

 

A jaký že je příběh Wake Parku Merkur?

b2ap3_thumbnail_IMG_7702.JPG

 

Na začátek by nás zajímalo, co a kdo stál za vznikem vleku? Jak vůbec znikla myšlenka vybudovat vlek?

Dva maďarští jezdci se už delší čas rozhlíželi po možnostech postavit wake park v několika zemích Evropy. V Maďarsku už existuje mnoho vodních vleků, ale v ČR jsou wake sporty teprve v plenkách. Hlavním cílem pro aktivity v ČR se stala brněnská přehrada. Během příprav projektu a komplikacích s povolením se setkali s místním nadšencem a společným úsilím se jim nakonec podařilo postavit nejnovější wake park na laguně autokempu Merkur, jižně od Brna, v blízkosti novomlýnských jezer.

Co se od prvního spuštění změnilo?

Asi nejzásadnější změna je, že na jižní moravě konečně stojí první Wake Park. Od začátku jsme se snažili nastavit vysoký standart – dva vleky, mezi nimi plovoucí molo, vysoké lano, 5 překážek, … pro letošní sezónu jsme nainstalovali 3 nové náročnější překážky, pořádali jsme první open závody a chystáme další novinky.

A změnili se nějak i lidi-jezdci za ta léta? 

Před realizací projektu byla jihomoravská wake komunita odkázána na dlouhé cesty za jinými vleky. Od prvního okamžiku se u nás zabydlelo hodně jezdců, pro které byli vodní sporty úplně nové. Zajímavou raritou je u nás množství holek, velmi často jsou na vodě v přesile, úroveň obou pohlaví je srovnatelná a velmi rychle roste.

Snažíme se také přivést k vodním sportům mladou generaci, dětem z okolních škol nabízíme ježdění zdarma.

Co může váš vlek jezdcům nabídnout, co jiné vleky v Česku nemají?

Doporučujeme všem vyzkoušet co nejvíc vleků a udělat si vlastní názor. Každý vlek, překážka, místo i voda jsou jiné a každý jezdec má své preference. U nás si přijde na své jak úplný začátečník, tak i náročný pro-rider.

Wake park stojí v jedinečném prostředí s atraktivní kulisou Pálavy, voda v laguně je stále rovná, čistá a teplá, velký vlek má 5 sloupů, vysoko lano a 8 překážek, na malém vleku zase máte v ceně kompletní vybavení a instruktora. Na mole je pro návštěvníky k dispozici sauna pro chladnější dny. ATC Merkur nabízí zázemí pro jezdce a množství ubytování, v okolí pak zase najdete nespočet vedlejších aktivit, nebo dobré jihomoravské víno.

Kdo konstruuje překážky a rozhoduje o jejich umístění? 

Všechny překážky a plovoucí molo byly navrženy a vyrobeny maďarským konstruktérem Sandorem Dugarem a jeho synem Alexem. Oba jsou dlouholetými jezdci a postavili už hromadu překážek po celém maďarsku (například oblíbený S-slider v Győru). Rozmístění překážek bylo konzultováno s místními jezdci a je navrženo s ohledem na jejich komfort (blízko břehu/mola) a bezpečnost začátečníků.

Kolik u vás stoji ježdění?

Pro dospělé stojí 1 hodina 350 Kč, 2 hodiny 550 Kč , celodenní 690 Kč ve vedlejší sezóně a 850 Kč v hlavní sezóně. Dětské lístky jsou levnější a jakoukoli variantu můžete pořídit celoročně v akci 10 + 1 zdarma, nebo on-line jako dárkový poukaz na www.wakemerkur.cz

Může přijet člověk – úplný začátečník – bez vybavení?

Samozřejmě ano, v ceně každého lístku je pro začátečníky již zahrnuto kompletní vybavení (wakeboard, vodní lyže nebo kneeboard) vesta, helma a také instruktor na malém vleku. Pokročilejší jezdci si mohou pronajmout PRO wakeboard, nebo wakeskate.

Jaká je obtížnost vašeho vleku? 

Jízdu u nás zvládne naprosto každý. Nejmladšímu jezdci byli 4 roky, měli jsme zde skupinu hendikepovaných a dokonce i slepců – všichni se u nás bezpečně rozjeli.

Malý dvoustožárový vlek je určen zejména pro začátečníky a základní lekce jsou zdarma. Pokročilejší jezdci si opět mohou připlatit svého profi instruktora.

Je u vás i možnost vyžití pro diváky/ kamarády jezdců/ nejezdce/ děti?

Náš wake bar nabízí občerstvení a nápoje, které si můžete vychutnat na přilehlé terase s výhledem na wake park, nebo mole na vodě. Nainstalovali jsem saunu pro komfort jezdců ve vedlejší sezóně, nově u nás můžete využít masáže. Pro hosty je k dispozici velká trampolína a fitness koutek k protažení. Návštěvníci mají výběr z množství restaurací a dalších služeb největšího autokempu v ČR, mohou navštívit nově postavený aqvapark, přilehlý music klub, nebo si užít půvabné prostředí Pálavy.

Kde může jezdec zjistit aktuální zprávy z vleku?

Čerstvé informace jsou vždy na facebooku:

https://www.facebook.com/wakemerkur

Na jaké akce se letos u vás můžeme těšit?

Před týdnem u nás proběhli otevřené závody a exhibice Wake Merkur Open 2014, na závěr sezóny plánujeme Wake karneval, který měl loni mimořádný ohlas.

Je možnost stát se členem nějakého sportovního klubu s pravidelnými tréninky?

Teprve nedávno jsme založili oficiální sportovní klub a plánujeme nábor členů, pravidelné tréningy a chceme vést mladé talenty. Budeme pořádat další soutěže a kempy.

Co tebe konkrétně baví nejvíc na práci na vleku?

Točit české pivo u nás na baru a jezdit zadarmo 🙂

A jaké jsou plány do budoucna? Je tu ještě nějaká meta, na kteoru byste chtěli vlek a areál posunout?

Plánů je spousta, vždy je co zlepšovat. Chceme přidat ještě více překážek, protáhnout plovoucí molo do zadní části, písčitou pláž, … našim největším plánem je další český wake park, který bychom mohli otevřít už v příštím roce.