SLOVENSKY POHAR: Report z Merkuru

V sobotu 11.6.2016 hostil náš nejjižnější wakepark Merkur první kolo slovenského poháru ve wakeboardingu a wakeskatingu. Tady máte report z této akce a taky odpověď na otázku proč se naši východní bratia rozhodli okořenit letošní českou wake sezónu a udělat jednu ze zastávek svého Wakeboard cupu na Moravě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slovenský pohár se jede druhým rokem pod hlavičkou světové wake organizace IWWF, takže si každý rider mohl vyjet body do světového žebříčku. Na Merkuru se jel 2-star International competition, což znamená, že vítězové kategorií brali do žebříčku 200 bodů, druzí 185 bodů, třetí zase o něco míň a tak dále. Koho by zajímalo, kolik bral rider třeba na pozici č. 48, může si to najít v pravidlech na cablewakeboard.net, kde najde i aktuální světový žebříček.

Závod to byl vskutku federativní, na startovním mole se střídali slovenští a čeští top jezdci, pohádku jako ze staré dobré ČSSR, od Aše po Košice nám „narušovali″ jen riders z Rakouska a Holandska.

První kategorii jely junior ladies, kterou vyhrála Sofia Tormová, za ní se umístila Karin Boříková a Valentina Bugarová.

Pak přišli na řadu junior men, kterou bezkonkurenčně vyhrál těrlický Tomáš Bůček. Ten druhou finálovou jízdou odkryl svůj další progres, se kterým bude silnou konkurencí pro nejlepší jezdce v open kategorii.

V masters nejvíc zadiktoval Martin Adamec, druhý byl Juraj Vrzgula a bronz bral landlord Zdeněk Mrštný.

Dále se jely wakeskate, mezi ženami byla nejlepší Adéla Cigániková. Ve wakeskate muži se očekávalo snadné vítězství jednoho z nejlepších wakeskateru planety Juliuse Langa z Košic. Lang však k velkému překvapení všech přihlížejících své finálové jízdy zazdil a nedojel. Volného trůnu pro vítěze prvního kola slovenského wakeskate cupu se skvělou jízdou zmocnil Dominik Matýsek, který těsně porazil Matěje Štěpánka.

Open ladies ovládla Natalie Knechtová, před Veronikou Holubovou a Adélou Cigánikovou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak kvalitní podívanou, jakou ukázala královská kategorie open men jsme snad ještě v českých zemích neměli možnost vidět. Po dvouskupinové kvalifikaci a následném LCQ, se do finále probojovalo šest borců, Hanes, Hradil, Jadrný, Krčmář, Král a holanďan Methorst. Ani jeden z těchto finálových riders nemohl být považován za favorita nebo outsidera, každý měl kvalitu na to, aby se stal vítězem. Po prvních finálových jízdách vedl Vojta Krčmář. Bohužel pro Vojtu se zabijákovi Age Methorstovi z Holandska povedla druhá jízda a těsně porazil Krčmáře, kterému chyběl v jízdě toeside základ a taky při 315 ukázal svůj neduh posledních dní loketní handlepass. Bronzový skončil další z předních českých jezdců Patrik Hanes.

Hodně lidí zajímalo proč se jedna ze zastávek slovenského Wakeboard cupu jela na Moravě a tak jsme se na to zeptali jednoho z organizátorů Marka Országha.

″slovensky pohar v brne sa ide kvoli tomu, ze sme chceli mat co najviac velkych vlekov na pohar, pricom na SVK mame 3 velke, na 2 sme sa dohodli a sam Zdenek z Merkuru sa nam uz davnejsie ponukol, ze by chcel s nami robit preteky″

Tento závod ukázal, že spojením českého a slovenského wakeboardingu a wakeskatingu vznikne kvalitní napínavá podívaná se skvělou atmosférou. Snad v budoucnu uvidíme na našich vlecích více takovýchto konfrontací.

 

Lukáš Buro Bystroň

 

A zde je slíbená galerie!