Stráž pod Ralskem: Rozhovor s Honzou Krejbichem

straz

Konečně se dostáváme i k nám. Jako první jsme vyzpovídali Honzu Krejbicha, úspěšného wakeboardistu a člověka, který stojí za organizací všech věcí ve Stráži pod Ralskem. 

O Stráži píšeme teď hlavně z důvodu jejich brzkého startu, a to už 2.dubna 2016. Takže pokud nemáte ještě plány na nadcházející víkend, máme pro vás super inspiraci!

Ahoj Honzo, na začátek tě poprosím o tvé krátké wake představení.

Jmenuju se Honza Krejbich a na wakeboardu jezdím už 15 let, tj. od základní školy, kdy jsme začali na vlek chodit se sportovní třídou. Od té doby se účastním naprosté většiny wakeboardových akcí a závodů po celé české republice. Vyhrál jsem několik závodů Českého poháru, v roce 2010 Český pohár celkově a dva roky poté jsem se stal také mistrem České republiky. Touto dobou stále ještě závodím, ale mé snahy se postupně přesouvají od závodní kariéry k organizaci a fungování věcí okolo wakeboardingu.

Jak jsi konkrétně spojen se Stráží, co máš na starosti a jak dlouho to děláš.

Ve Stráži jsem vyrůstal a odjakživa patřím k místnímu vleku. Na vleku jsem jezdil v podstatě od jeho postavení. Asi před 7 lety jsem zde začínal jako brigádník a od minulého roku jsem vedoucím a správcem tohoto areálu, který spadá pod příspěvkovou organizaci patřící městu. Na starosti mám celkový chod areálu.

Kdy začínáte letos se sezónou a jak dlouho bude u Vás trvat? Máte pevně nastavený konec, nebo to řešíte podle počasí?

Letos začínáme už 2. dubna, první měsíc budeme reagovat podle počasí, ale víkendy jsou jisté a pokud to půjde a bude zájem tak i všední dny. Od začátku května pak pojedeme už pravidelně podle oficiální otevírací doby. Konec sezóny je předběžně stanoven na konec září, ale v našem případě jsem závislí na tom, kdy nám rybáři jezero vypustí. což bývá poslední týden v září.

Jste známí jako největší inovátoři v oblasti překážek, vyrábíte si je všechny sami? Kde berete inspiraci?

Ano, překážky si vyrábíme všechny sami. Postupně se učíme, měníme postupy a snažíme se o co nejlepší věc. Na návrhu vždy spolupracujeme s několika jezdci, aby byla překážka dostupná co možná nejvíce lidem. Dohadujeme se, někdy i hádáme, ale výsledek vždy stojí za to. A kde bereme inspiraci? No všude možně, z videí na internetu, z toho co kdo kde viděl, nebo z toho, co by se nám samotným líbilo. Vždycky je to ale originál, nikdy nekopírujeme.

12647334_508489029333620_5398876458339021441_nMáte pro letošek připraveny nějaké nové kousky? Něco málo jsme viděli na netu, vypadalo to jako neoplášťovaný poolgap, je to tak? Kdy byste ho mohli dostat do provozu? Moc se na to těšíme 🙂

Ano, letos bude na vodě velká nová překážka, s bazénem uprostřed. Z levé strany bude duha a na pravé straně box, který od půlky pokračuje 40cm trubkou. Bude umístěná vlevo, místo stávající “lochnesky”, která se přesune jinam (zatím jsme neurčili kam). Doufáme a budeme se snažit, aby do závodů na začátku května byla v provozu, zatím nás dost omezuje počasí. Do léta bychom ještě rádi přidali jeden menší kicker pro skejťáky.

Loni se u Vás vyskytly i nějaké překážky, které byly postaveny spíš na winch? Plánujete provoz winch, nebo budete třeba stavět ještě jeden 2.0 nebo proč to?

Ano, překážky na winch tu jsou, ale my provoz neplánujeme. Postavili si je tu sami jezdci, kteří si vozí vlastní winch. Do budoucna mám v hlavě určitý nápad, jak rozvíjet tenhle druh wakeboardingu, ale nevím, jestli se k tomu vůbec tenhle rok dostaneme.

Ceny jsou už vyvěšeny na netu, tak se na ně ptát nebudu, ale mají třeba majitelé celosezónek nějaké výhody?

Jako vždy na začátku sezóny jsme umožnili nákup permanentky za předprodejovou cenu (8000 Kč). Jako službu k permanentkám nabízíme informační servis do mailu (v případě poruchy, mimořádného provozu, konání akcí atd.). V tuto chvíli žádnou výhodu neuvádíme, ale ze zkušenosti vím, že v průběhu sezóny se vyskytnou příležitosti, kdy “permicářům” můžeme udělat radost. Například vstup i v uzavřené časy apod.

Co začátečníci? Mají možnost zakoupení nějaké permice, která by jim umožnila i zapůjčení vybavení a základní výcvik?

Vyloženě začátečnické permanentky nemáme. Máme různé druhy jízdného a každý má možnost si zvolit sám, nebo si nechat poradit, co je pro něj vhodné. Základní výcvik poskytujeme automaticky každému, kdo na mole projeví zájem.

Máte nějaké kurzy pro začátečníky? Jaké a jak je možno se na ně dostat?

Nabízíme možnost zaplacení osobního instruktora pro jednotlivce nebo pro celou skupinu na základě individuální domluvy.

Máte rozdělené jízdné pro velký a malý vlek nebo je možno to volně střídat podle obsazenosti?

Nemáme to nijak rozdělené. Máme jízdné pro celý areál a je na každém, kde bude chtít jezdit.

honza v letuVím, že hrozně moc pracujete s mládeží. Máte pro ně nějaký speciální program? Speciální tréninkové hodiny apod.?

Ano, snažíme se u nás mládež co možná nejvíce podporovat. Začít můžeme například s nižším jízdným pro děti. Dále pořádáme v létě dětské wakekempy (červenec a srpen) a v případě vážnějšího zájmu jsme letos rozjeli ve Stráži Wake Klub, do kterého se můžou přihlásit. Potom už je to na individuální domluvě. Členové klubu mají u nás i určité výhody, mohou v určitých případech trénovat mimo provozní dobu a podobně.

Máte mezi sebou opravdovou špičku české scény, tebe a Patrika. Je možno vás nějak využít k tréninku?

Tak my se motáme kolem vleku pořád, takže pokud někdo potřebuje, rádi mu pomůžeme nebo poradíme. A nejsme tam jenom my, jezdí hodně dalších šikovných a i známých lidí, kteří se úspěšně účastní závodů, a každý z nich vždy rád pomůže.

Letos se u vás jede první česká oficiální mezinárodní akce, takže to bude asi velké. Plánujete i nějaké jiné akce pro tuhle sezónu?

Kromě již zmíněných dětských kempů tady bude i několik kempů pro dospělé. Dále velká akce, která se pořádá několik posledních let, bude 16. července Just Ride a v průběhu srpna bychom rádi uspořádali ještě jedny závody.

Dá se u  vás provozovat i něco jiného než wakeboarding? Je i nějaké jiné vyžití kolem vleku?

Největším lákadlem v okolí je dlouhá cyklostezka. Kousek od vleku je taky multifunkční hala, tenisové a nohejbalové kurty, bazén, tělocvičny, posilovna, boulder a další sportoviště. Směrem na Hamr se potom nachází vyhlášený skatepark.

Jak je to u vás se spaním u vleku? Jaké máme možnosti?

V areálu vleku se spát nedá, ale cca 100 metrů od vleku u sportovní haly jsou chatičky a druhým směrem asi 400 metrů od vleku je hotel Uran u kterého je také několik chatiček.

Vím, že jste se několikrát zkoušeli zvednout i kvalitu vody, což je ve Stráži asi největším problémem. Podařilo se něco? Máte i nějaké další plány? Nedaří se třeba ukecat město k financování vyčištění dna?

Vždy na začátku sezóny, jako například teď, je voda čistá, ale postupně se zakalí a není to úplně ono, ale bohužel se zatím nepodařilo s tím něco udělat. Akce, jako je bagrování rybníka, by znamenala uzavření vleků možná na několik let. Slyšel jsem o určitých plánech na čištění místního jezera moderními metodami, ale v jaké je to fázi, teď nevím.

Tak snad už aby se to točilo, co?

Určitě! Přípravy na letošní sezónu byly poměrně dlouhé a už se nemůžu dočkat začátku sezóny a příjezdu wejkařů do Stráže.

Díky za rozhovor 🙂

více info na www.cwps.cz