Suma sumárum 2017

Dnešní půlnocí se rozloučíme s prosincem a také s rokem 2017 a přivítáme rok nový. Pro řadu lidí jde o noc plnou zábavy s přáteli, rodinou, se sklenkou alkoholu a možná i zamyšlení nad tím, jaký vlastně byl ten uplynulý rok.

Při ohlednutí za letošní wake a skate sezónou nezbývá než konstatovat, že byla zase něčím jiná. Na území České republiky se konalo hned několik zajímavých akcí, v neposlední řadě i dva závody organizované pod IWWF. Na tom strážském panovala velmi příjemná, rodinná atmosféra, na Merkur se pro změnu podívala jedna ze zastávek Golden Wake Tour, která přivedla nejen české, ale i zahraniční závodníky a dopřála tak přijemnou podívanou všem přítomným.

Vrcholem wakeboardového roku bylo bez pochyby 19. Mistrovství Evropy a Afriky ve wakeboardingu a wakeskatingu. Toho se letos účastnil rekordní počet států a závodníků, a to i těch reprezentujících Českou republiku (v číslech šlo o více jak 190 závodníků z 22 zemí, za ČR startovalo 8 jezdců).

Tento závod, i přes velký počet startujících, zvládli pořadatelé na výbornou. Každý závodní den začínal velmi brzy a končil vždy na čas. Až na jeden technický problém vleku, který způsobila vystřelená hrazda do motoru po pádu jednoho ze závodníků při air tricku, který operátoři vleku opravili do hodiny, vše šlapalo na jedničku. V areálu vleku, ale i v hotelích a ve městě, přijali sportovce s úsměvem a otevřenou náručí. Jedinou černou tečkou se mohl zdát teroristický útok na egyptkou mešitu těsně před zahájením závodu. Ten však proběhl ve vzdálené části, neměl tedy větší vliv na samotný průběh závodu, než zvýšenou ostrahu areálu.

Novinkou bylo letošní pomyslné rozdělení závodu na dvě části, čili jednu “juniorskou a seniorskou Evropu” a druhý závod kategorií OPEN (wake, skate i seated). Tento nový systém přinesl určitou změnu – závodníci startující v kategorii U15 a U19 nebo naopak +30 a +40 mohli zároveň startovat i v kategoriích OPEN. Toho využívali někteří mladší závodníci, kteří se rozhodli porovnat své síly s těmi “ostřílenějšími” a v některých případech to přineslo velmi zajímavé momenty (např. v kategorii Wakeskate Open Ladies, kdy Telma Cester ze Španělska dýchala za krk slovenské Zuzaně Vráblové, která je o 15 let starší). Kdo však startoval jen v kategorii OPEN a chtěl si v El Gouně trochu potrénovat, musel buď spoléhat na velmi časově omezený oficiální trénink po ukončení první části MEA (který byl však následně pořadateli ješte zkrácen!) a nebo musel na místo dorazit ještě před zahájením první části závodu, tedy alespoň o 4 dny dříve.

Česká repre byla zastoupena osmi závodníky. O jejich příletu, prvních trenincích a zážitcích jsme vás informovali ZDE. Facebookem proběhl i opožděný přílet Matěje Štěpánka, zahajovací ceremoniál a další zážitky. A jak dopadli?

Monika Havránková – U15 – 3. místo!

Jan Bartoň – U15 – 15. místo

Jan Gaží – U15 – 21. místo

Kryštof Huta – U15 – 29. místo

Patrik Hanes – U19 – 7. místo

Veronika Holubová – +30 – 4. místo

Matěj Blahovec – +30 – 9. místo

Matěj Štěpátek – OPEN wakeskate – 10. místo

 

Reportáž z egyptské televize o Mistrovství Evropy a Afriky:

 

Celkové výsledky:

WAKEBOARD

U15 girls

 1. Aurelie Godet,
 2. Iris van Suchtelen van den Haare
 3. Monika Havránková

U15 boys

 1. Max Milde
 2. Boris Ryazantsev
 3. Kieran Owens

U19 Junior Ladies

 1. Marina Kacheeva
 2. Claudia Pagnini
 3. Marie Grüneberg

U19 Junior Men

 1. Florian Weiherer
 2. Philipp Koch
 3. Nikolay Volokhov

+30 Masters Ladies

 1. Steph Caller
 2. Julie Dromer
 3. Natalia Grabowska

+30 Marters Men

 1. Robin Leonard Jensen
 2. Stefan Lebwohl
 3. Dale Crossley

+40 Veteran Men

 1. Raphael Menconi
 2. Alexander Gamayunov
 3. Rolando Fociani

OPEN Ladies

 1. Julia Rick
 2. Sanne Maijer
 3. Marina Kacheeva

OPEN Men

 1. Ariano Blanik
 2. Timo Kapl
 3. Florian Weiherer

 

WAKESKATE

U19 Junior Ladies

 1. Telma Cester
 2. Juliette Labelle
 3. Martyna Andrzejczak

U19 Junior Men

 1. Mateo Collard
 2. Daniel Smits
 3. Theo Balsa

OPEN Ladies

 1. Zuzana Vrablová
 2. Telma Cester
 3. Elisa Costanzo

OPEN Men

 1. Clément De Prémonville
 2. Julius Lang
 3. David Lang

 

WAKEBOARD SEATED

Open Men

 1. Emanuele Pagnini
 2. Kevin Lindner
 3. Jerome Elbrycht

 

Jak to na místě probíhalo jsme vás informovali v ON-LINE reportu.

 

Až tedy dnes zaťuká na dveře rok 2018, přivítejte ho s úsměvem. A místo klasických předsevzetí si přejte třeba nový trik na wakeboardu 🙂 , třeba to letos vyjde. I v příštím roce je naplánováno mnoho závodů po celé České republice (a některá místa vás překvapí 🙂 ) akcí a také wake kempů. A i my budeme u toho, takže zase u vody AHOJ!

 

PS: V roce 2018 nás mimo Mistrovství Evropy čeká i Mistrovství světa pořádané co dva roky, tak začněte trénovat 😉 .