SurfWave Brandýs nad Labem

V rámci naší Wake Surf open tour po spotech v ČR jsme navštívili i umělou vlnu v Brandýse nad Labem. Rozdíl mezi jízdou na umělé vlně na řece, flow wafe a na vlně za lodí je samozřejmě diametrální, ale my jsme chtěli vyzkoušet všechno!! A vzhledem k faktu, že většina z našeho týmu nesurfovala nikdy v životě, nebo maximálně pár týdnu v Atlantiku, vrháme se do toho doslova po hlavě! Součástí testování vlny byl samozřejmě i rozhovor s provozovatelem Honzou Maršíkem! Dočtete se, na jakém principu vlna funguje, a co vůbec práce “správce vlny” obnáší! 

Ahoj! Nedávno jsme se u vás stavili na umělé vlně, a kromě spousty modřin jsme si odnesly i super zážitek. Jak dlouho vůbec vlna v Brandýse funguje?
Vlna je otevřena pro veřejnost třetím rokem, ale na její realizaci jsem začal pracovat už v roce 2011. Vše začalo dlouho trvajícím hledáním vhodného místa a sbíráním informací od světové riversurfové komunity. Pak následovaly složité výpočty a modely chování vody, podle kterých se připravil projekt. Vše vyvrcholilo stavbou speciální překážky na dně kanálu, která proběhla v létě 2012. Překážka se pak musela ještě několikrát upravovat a ladit tak, aby vlna měla co nejlepší tvar.

20160630-IMG_6592

Asi se nedá úplně říct, že je to to samé, jako surfování na vlnách oceánu, ale společné prvky se určitě najdou. Jak moc obtížné je pro jezdce, kteří nikdy na surfu nestáli, se na vlně postavit, a jak moc jednoduché je pro zkušené surfaře ovládnout vlnu?
Surfing v řece a na oceánu je úplně jiný. Tím, že se vlna v řece nehýbe a je stále na jednom místě je daleko jednodušší do ní napádlovat a postavit se. A to i pro někoho kdo na surfu v životě nestál. Pro zkušeného surfaře je jízda na statické vlně velmi jednoduchá a většinou mu na její zvládnutí stačí jen pár pokusů.

Na jakých deskách se jezdí? Může si člověk přinést svůj surf, nebo dá se na jízdu použít například wakesurf ?
Jezdíme na prknech různých velikostí ( 5′ 4” – 6′ 2) s velkým výtlakem, mají tvar fish, který v naší vlně dobře funguje. Jsou to pěňáky, protože často dojde ke kontaktu se stěnami a dnem kanálu. Klasický surf se tu rychle ničí. Každý si samozřejmě může přinést své prkno. Wakesurf funguje pouze pro lehké jezdce, s ostatními se potápí.

Co všechno člověk k jízdě potřebuje kromě desky?
Určitě boty, protože dno je z hrubého betonu. Nemusí být surfové, stačí staré kecky. Příjemný je i neopren, protože zahřeje a ochrání před drobnými odřeninami v případě nekontrolovaných pádů.

Na jakém principu vlna funguje?
Odborně se principu na jakém naše vlna funguje říká hydraulický skok. Pro zjednodušení můžeme říct, že tam, kde se setkává určité množství rychleji tekoucí vody s určitým množstvím pomaleji tekoucí vody dochází ke vzdutí ve tvaru vlny. Ale samozřejmě způsobů jak vytvořit umělou vlnu je víc.  Je to dost složitá problematika, kterou řeší spíše inženýři než surfaři.

20160630-IMG_6623

Než jsme k vám jeli, zjišťoval se stav vody. Jak moc s tím máte problémy? Znamená to, že vlna nefunguje každý den?
Bohužel v porovnání s ostatními místy, kde se v řekách surfuje (USA, Kanada, Německo, Rakousko, Švýcarsko atd.) mají naše řeky malý průtok. Proto nemůžeme surfovat každý den, ale pouze v případě, že je v řece dostatek vody. Navíc na našem jezu je vodní elektrárna, která se s námi o vodu nechce dělit.

Je podobných míst po ČR více?
Zatím ne… vhodná místa pro stavbu vlny u nás prakticky neexistují. Překážkou jsou vodní elektrárny, rybáři, vodáci nebo chráněná území.  I přesto se nám podařilo najít 2 místa, kde jednáme o realizaci další vlny.

Jak jste se dostali k provozování umělé vlny?
O surfování se zajímám už dlouho. A když jsem asi před 15 lety poprvé viděl v Mnichově lidi surfovat v řece na legendárním Eisbachu, strašně se mi to líbilo. Je to úlet…. Mnichov ačkoliv je stovky kilometrů od oceánu má 3 surfspoty, 4 surfshopy a velkou surfovou komunitu. Na ulici potkáváš lidi s prknama v držáku na kole jak jedou surfovat. Na silnici vidíš auta, který mají na střeše surfy a turisté nechápou proč.  Surfuje se od rána do večera a kolem vlny to žije. Ve vodě je vždy dost lidí a na břehu spousta přihlížejících. No nebylo by skvělé mít něco takového i u nás?

V čem konkrétně spočívá tvoje práce, jako správce vlny?
Obsluhuji přítok vody z řeky k vlně pomocí velkých stavidel, starám se o to, aby prkna a neopreny v půjčovně byly v co nejlepším stavu. Radím lidem co a jak dělat, aby si na vlně dobře a bezpečně zajezdili.

Jakou má vlna sezónu? Kdy jezdíte a kdy jezdí nejvíc lidí?
Jezdíme od začátku května do konce září. Ve všední dny od 17 do 19h a o víkendech od 14 do 16h. Nejvíce vody je na jaře. Nejvíc lidí chodí v horké tropické dny a nejméně za špatného počasí. To však často bývá nejlepší ježdění, protože vlna je silná a lidí je málo.

20160630-IMG_6650

Pořádají se i nějaké závody?
Závody se nepořádají, nejsme moc soutěžní typy,  ale není problém nějaký udělat. Zatím jsme měli na vlně letní a zimní párty – Dj, drinky, grilování a spousta surfingu.

Co všechno se na vlně dá dělat za triky?
Všechno možné např. dropy ze břehu, 360, jízda pozadu, jízda na switch, stojka, jízda v sedě, více lidí naráz ve vlně atd.

Děkujeme za rozhovor!

Full galerka ZDE

Pro rezervaci a více info klikejte na http://www.surfwave.cz/!

 

%d bloggers like this: