Wake Champ 2015 Třeboutice

Jak určitě mnozí z vás vědí, kromě série závodů ve vlekovém wakeboardingu, se letos konal i seriál závodů ve wakeboardingu za lodí. Poslední, finálové kolo se jelo v sobotu 12. 9. 2015 v areálu klubu Wake&Fun v Třebouticích nedaleko Litoměřic, a MY jsme byli u toho!

IMG_9187091315

Původně se měla jet tři kola těchto závodů. V Mostě na Matyldě, ve wakeparku Náklo a finálové kolo v Třebouticích. Vzhledem k faktu, že k uskutečnění závodů je třeba mít hned několik povolení, i přes snahu organizátorů byl závod v Nákle zrušen.  Kola se jela pouze dvě.

Tuhle velkou srandu mají na svědomí kluci z LIP Production. V Třebouticích se závod konal již pátým rokem ve spolupráci s wejkařským klubem Wake&Fun a Česťou Procházkou, který tam tomu šéfuje. Jak nám Česťa sám řekl: „Tady to funguje, lidi nám vycházejí vstříc, stejně tak Povodí Labe, plavební správa i starosta v obci. Je to tady v pohodě, máme výhodu, že tu jezdí vlak, kterej dělá větší bordel než my“ .

A teď k samotnému finálovému kolu. Ráno nastaly drobné komplikace s lodí, která měla wakeboardisty tahat a tak se závod trochu opozdil, ale ani to nic neměnilo na super atmosféře, která panovala. Během dopoledne nebylo úplně ideální počasí, to se nakonec taky umoudřilo a my jsme si ještě užili trochu tepla a sluníčka.

Ve chvíli, kdy byla loď, 11 riderů a 2 riderky ready, se mohlo začít. Prvních pár jízd se jelo za lodí Master Craft Xstar, která se má za jednu  z nejlepších lodí na wejkování. Ta ovšem znovu přestala spolupracovat a tak jí nahradila Master Craft 35 s kapitánem Viktorem. Závodníci byli chvíli vykulení, protože každá loď dělá trochu jinou vlnu, ale nakonec byli všichni spokojení, protože pětatřicítka dělala vlnu rozhodně suprovou.

IMG_9163091315

Teď ještě něco málo k pravidlům a hodnocení. Za normálních okolností se jede kvalifikace, ze které postupují jezdci s nejvyšším hodnocením do finále. Jelikož na těchto závodech bylo jezdců dohromady pouze třináct, tak se rozhodlo, že do finálové jízdy postoupí všichni, tudíž každý jel dvě jízdy, ze kterých se do výsledků počítala ta lepší. Jedna jízda jsou dva průjezdy, tzn. cesta tam a zpět ohraničená bójkami. V jednom průjezdu by měl jezdec předvést 5 triků, tedy 10 triků dohromady za jízdu. Triky jsou ohodnoceny body, které se následně sečtou. Jezdec s nejvyšším počtem bodů vyhrává. Rider si také musí dávat pozor, aby moc nepadal. Je povoleno spadnout dvakrát za jízdu. Po druhém pádu loď jezdce nabere, odveze zpět na břeh a počítají se mu pouze ty body, které do té chvíle stihl nasbírat.

Lano si každý jezdec přinese svoje a délku si určuje sám, to není nijak omezené. Normálně se délka lana pohybuje v rozmezí 65 – 75 stop. Obdobně je to s rychlostí, kterou loď jede, tu si rider také určí sám. Obvykle je to kolem 30 km/h. Aby se jezdec mohl nominovat do takovýchto závodů, musí skočit minimálně trik nazývaný wake to wake. Pokud to splní, tradá může závodit!

IMG_9271091315V roli rozhodčích se objevili Martin Prokš a Michaela Jílková, bývalí wakeboardisti. Celé závody pozorovali přímo z lodi. Na soutěž dorazil i Patrik Hanes, mistr ČR ve vlekovém wakeboardingu . Prozradil nám, že den před závodem jezdil za lodí poprvé a jeho příprava trvala 15 minut. Ale jak všichni víme Páťa má cit, a tak se mu jízda celkem vydařila.

 

Závodníky přišlo podpořit zhruba 40 diváků, a protože kolem areálu vede cyklo stezka, chvilkami byly na břehu vidět skupiny přihlížejících cyklistů. A jak nám ještě zmínil Česťa, podmínky pro finálové kolo závodů byly na jedničku, tedy suprová loď, sluníčko, voda 19°C a vzduch 25°C.

IMG_9217091315

Během dne proběhlo zpestření v podobě hippie jumpu, kde se jako nejlepší předvedl Kačer, skejťák z LIP production a podařilo se mu přeskočit laťku vysokou 140 cm. K večeru proběhlo vyhlášení výsledků, které jsou následovné:

 

 

 

Kategorie Muži:

1. místo Pepik ejkejej Zdeněk Ševčík
2. místo Honza Lohy Lohynský
3. místo Murphy ejkejej Marek Zach

Kategorie Ženy:

1. místo Dominika Domča Vojtíková
2. místo Pája Papaya Turková

A výsledky Over Wake Champu 2015 – tedy sečtení bodů z obou kol závodů:

Kategorie Muži:

1. místo Pepik ejkejej Zdeněk Ševčík
2. místo Honza Lohy Lohynský
3. místo Jaroslav Pelda Pelíšek

Kategorie Ženy:

1. místo Dominika Domča Vojtíková
2. místo Pája Papaya Turková
3. místo Maya Veselá

IMG_9547091315

IMG_9016091315

Po vyhlášení přišlo malé překvápko a tím bylo slosování o parádní cenu, poukaz v hodnotě 10 tisíc korun českých do stánku s vybavením od značky Obrien. Slosování se automaticky zúčastnili všichni rideři letošní série závodů ve wejkování za lodí. A štěstí se usmálo na Miloše Veselého, který poukaz hned směnil za novou desku. Tímto všem výhercům a vítězkám gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Po téhle velké parádě přišla ještě další paráda a tou byly holky v kontestu hoola hoop, točení s obručí kolem hezkých těl. No a to celé nemohlo skončit jinak než povedenou party. Celým dnem i nocí nás prováděli moderátoři Karkys a Kuba, kluci z LIP production.

A celkové zhodnocení WakeChampu 2015 v Třebouticích? Celé závody probíhaly ve velmi přátelském duchu. Hlavní bylo si užít hezký den s kámošema a předvést pěknou podívanou pro diváky. A to se rozhodně povedlo!

Také nám něco o sobě a o ježdění prozradili výherci Pepik a Domča. A o areálu Wake&Fun a běžném provozu mluvil majitel Česťa Procházka. Rozhovory s nimi brzo na našem webu, takže buď v pozoru!

FULL GALERY HERE