X Games Oslo 2016

Wakemag je a stále zůstává magazínem specializujícím se na vodní sporty, ale jednou za čas se nám poštěstí stát se součástí i jiné boardové akce a byla by škoda se s vámi o to nepodělit. Tentokrát přinášíme report ze zimních X Games, které se poprvé ve své historii konaly v Evropě, konkrétně v hlavním měste Norska – Oslu. Z řad dobrovolníků jsme to sledovali společně s Moniig (wakemag fotografka) a rozhodně šlo o jednu z nejlepších sportovních událostí našeho života. 

X Games je celosvětově známy festival extrémních sportů pod palcem ESPN. Součástí akce jsou závody, živá hudba, rockové koncerty i DJ´s session, doprovodný program a autogramiády. Má letní a zimní podobu. Letní X Games se jezdí již od roku 1995, zatímco první zimní X Games se uskutečnily až roku 2002 v Aspenu v Coloradu, kde se část zimních X Games jezdí dodnes. X Games jsou trnem v oku jak pro Olympijský, tak pro celosvětový Anti dopingový  výbor a to z důvodu neexistujících dopingových testů v celém průběhu her. Nejen postoj k dopingovým testům, ale celková filozofie her dělá z X Games závody, jejichž obliba roste závratnou rychlostí.

20160226-IMG_8565X Games v Oslu odstartovaly 24.února skate závody a snb kvalifikací. Ten den začala i naše dobrovolnická činnost, která v mém případě zahrnovala služby v cateringu a holky security. Jako dobrovolníci jsme dostali zelenou akreditaci, která nám zajistila po celé trvání akce vstup do všech koutů areálu a některým i místo na VIP párty. Ale k tomu ještě později…

Ve čtvrtek se veškerá pozornost soustředila především na skate, kde se mezi sebou utkaly ty největší hvězdy současného skateboardingu, jako například Leticia Bufoni, Pamela Rosa, Riley Hawk nebo Nyjah Huston. Holek se utkalo v závodě celkem 6. Čtyři Američanky a dvě Brazilky. Leticia zlatou medaily letos neobhájila, ale přesto zlato zůstalo v Brazílii a odnesla si ji teprve 16 letá Pamela Rosa se ziskem 80,33 bodů.  Kluků závodilo 11 a již dvanáctou medaili v pořadí si z X Games odvezl neuvěřitelný Nyjah Huston, který je i přes svůj mladý věk legendou skateboardingu.

20160225-IMG_8347_XGames_Skate

V pátek se kamery i diváci přesunuli do Winter parku Wyller, kde se konalo finále Superpipem, kde si pro zlatou medaili vyskočil 17 letý Japonský závodník Ayumu Hirano svoji jízdou, ve které předvedl neuvěřitelný cab double cork 1440, back to back 1080’s a switch double flip to fakie. Ayumu tak získal svou první  X games zlatou medaili (jednu stříbrnou už má z Aspenu z roku 2013) a rozhodně ne poslední….

Mezi děvčaty kralovala Američanka Chloe Kim, která se zapsala do historie X Games, nejen jako nejmladší snowboarďačka, která již třikrát po sobě vyhrála zlato, ale i jako držitelka největšího dosažného skóre v ženské superpipe a to 98.00. Na řidičák i pivko si ještě nějakou tu dobu počká, ale ve svých 15 letech odjela perfektní back-to-back 1080’s a McTwista. Klobouk dolů!

Jestli jste někdo sledoval X games online, možná jste si všimli mladý kočky, která předávala medaile. Ta kočka byla samozřejmě Češka Terezka Bystroňová, která byla ve správný čas na správném místě a dostala job snů a pusy od těch nejvíc riderů.

20160226-IMG_8836_XGames_SuperPipe

Sobotní odpoledne bylo ve znamení Big Air v samém srdci Osla, kde byl vystavěn neuvěřitelných 57 metrů vysoký můstek, který způsoboval závrať jenom při pohledu na něj. Na lyžích si pro zlato dojela domácí závodnice Tiril Sjåstad Christiansen a v kategorii mužů švéd Henrik Harlaut s úctyhodným skóre 97,00.

Na snowboardu chyběla norská riderka a miláček davu Silje Norendal, která se několik dní před závodem ošklivě poranila v Číně a se zlomenou rukou a pohmožděnou ledvinou sledovala závody z pozice diváka. Mezi závodnicemi byla i naše “krev” Kladuia Medlová, která si dojela pro krásné 5. místo. Pro zlatou si trikem backside 900 skočila Holanďanka Cheryl Mass a získala tak první medaili z X Games ve své snowboardové kariéře. Druhé místo si odnesla Christy Prior a třetí domácí závodnice Kjersti Buaas.

U mužů to byla neskutečná a napínavá podívaná od samého začátku až do posledních minut. Yuki Kadono, 19 letý rider, který vyhrává Big Airy po celém světě si dojel pro první  zlatou z X Games, i když to měl hodně těsné, protože Max Parrot na zlatou ztrácel pouhých 0,33 bodů! Yuki vyhrál díky čistě odjetému backside triple cork 1620, za který dostal 90,66 bodů. 20160227-IMG_9033_XGames_BigAir

Večer byl zakončený koncertem Yelawolfa, který nás rozpohyboval v mrazivém nočním Oslu, a jak to tak v Norsku bývá (vše podle striktních pravidel bez výjimky) v 22:00 byla akce ukončena, diváci bezpodmínečně rozehnáni domů a před námi vidina After párty se všemi jezdci. Ta byla podle všeho strašně super, ale bohužel bez nás, protože skrze Norské bodyguardy se s kartičkou do knihovny ani VZP kartičkou nedostanete… tak snad příště! 🙂

20160227-IMG_8973_Yelawolf

Foto: Moniig