Záchranná vesta

Stále se nás někdo ptá jak vybrat vestu na wakeboarding. Aby jsme vám mohli poradit, je třeba si napřed říct, co je vlastně ta záchranná vesta.

Záchranná vesta je technické oblečení nebo zařízení, které vám zajistí aby jste se neutopili. Vest se na světě používá hodně druhů. Než si některou vestu koupíme, je třeba si vybrat tu správnou, pro to správné použití. Vyrábí se několik druhu vest a je třeba brát v úvahu, že ne každá je vhodná pro všechny naše potřeby.

Základní rozdělení:

– sport
– rekreace
– pracovní

Na rekreaci můžete použít vestu sportovní.

Na sport nejde použít jinou než na sport. A navíc musíte vybírat, na který sport je vesta primárně určena.

Záchranná vesta na loď je konstruována tak, aby nebyla příliš velká z důvodu uskladnění na lodi a aby si ji mohli obléci lide s různou velikosti a také, aby vás držela na vodní hladině i ve vlnách.

Balení vest na loď a dětská vesta s límcem a spodní přeskou

Nafukovací vesty, jsou spíše na hraní pro děti nebo do brouzdaliště s neustálým dohledem. Nafukovací vesty rozhodně nepoužívejte na sport. A to z důvodu možnosti protržení a následné nefunkčnosti, a především nafukovací vesta neumí absorbovat náraz. Dokonce se dnes vyrábějí samo-nafukovací vesty, které se automaticky při kontaktu s vodou nafouknou a dokonce začnou svítit (to možná znáte z letadel).

Plovoucí nafukovací vesta

Záchranná vesta na sport třeba na wakeboarding, musí oproti výše jmenovaným splňovat kritérií podstatě více. Je třeba aby vám pohodlně seděla přesně na vaší velikost tak, aby vám při pádu do vody nesklouzla. Musí být přesně na tělo. Dále by měla mít nárazové zóny při pádu na vodu nebo na překážky používané nejen ve wakeparcích, ale třeba při winchování na přírodních nebo městských místech, kde je možné spadnout na tvrdý předmět. Prostě vestu speciální, která má takové zóny i na žebrech a dalších místech, kde to při klasickém vodním lyžování bez překážek není třeba. A tak podobné to je i s dalšími sporty. Samozřejmě si dnes už můžeme vybírat i vzhled vesty. Ale pozor na trhu je velké množství značek, které upřednostňují design před záchranou života. Na to si dejte pozor a vyžadujte ověření standardů CGA nebo ISO.

Vesty splňující CGA se zipem a dvěma přezkami

Třeba vesta na kiteboarding je jinak šitá a má většinou jinde umístěný zip tak aby se dala použit v kombinaci s trapézem, který je oblečený přes vestu a je nezbytný pro připevněni draka. Vesta na surfing má zase úplně jiné priority (používá se při jízdě na velkých vlnách, často při roztažení vodním skutrem ) a to, aby váš hrudník vydržel tlak o síle několika desítek tun.

Vesta s ochranou proti nárazům je čím dál více populární při extrémních sportech. Díky novým materiálům a technologiím se posouvají i vesty. Poslední novinky ( jaro 2019) umí nejen nadnášet jako standardní vesty, ale především vám poskytnou ochranu při pádu nebo nárazu. Je jedno jestli padáte do vody nebo na překážku nebo na vodní skútr. Pro pád do vody slouží  pevné a lehké nenasákavé materiály. Pro představu rozdílu si představte že skočíte placáka do vody ze 2 metrů s deskou 1×1 metr v ruce a nebo s molitanem 1×1 metr. Vesty právě za použití těchto materiálů zlepšují náraz o hodně procent. Tyto prvky zároveň absorbují náraz na tvrdý předmět (překážka). Nejčastěji chráněné jsou žebra, bedra a záda. Vesta musí mít střih takový aby i přes tyto prvky neomezovala pohybový rozsah sportovcům. Měla by mít prodloužená záda.

Liquid Force FLEX COMP 2019 – oboustranná s prodlouženými zády pro krytí beder.

Celkem novinkou jsou záchranné vesty s prvky ochrany páteře. Vesta s páteřovými prvky má také díky novým lehkým a super odolným materiálům schopnost vás ochránit při pádu na něco tvrdého. Tyto prvky jsou nejen na páteři, ale i na hrudníku, klíčních kostech, loktech a ramenech i bočním břišním svalu. Používají se především pro vodní skútry a nebo pro trénování nebezpečných triků ve wakeboardingu (bez ochrany ramen a loktů).

Vesty na loď, na sport nebo pro psa skladem na WakeShop.cz nebo na WakeBazar.cz

Liquid Force Spector 2019 s páteřákem ochranou klíčních kostí a žeber a funkcí tlumení pádu na vodu.

Second skin vesty jsou na vrcholový sport kde nehrozí možnost nárazu.. Sice nesplňují normu záchranné vesty, ale pro použití vrcholových sportovců, kde na ně při výkonu kouká velké množství lidí a záchranná služba, která je v pohotovosti. Vesta dokonale kopíruje tělo, nikde vás neomezuje v pohybu, prostě jako byste ji neměli na sobě. Pokud budete sportovat sám, tak tuto vestu nepoužívejte. Je konstruovaná tak aby vás jen chvilku držela nad vodou a navíc ne zcela nad vodou. Počítá se s tím, že záchrana je poblíž.

Dokonce se dnes používají i záchranné samo-nafukovací vesty do hlubokého sněhu. Hluboký sníh například při sesuvu laviny má podobné vlastnosti jako velká vlna vody. Tzn., že v lavině vás nafouknutá vesta vynese nad sníh.

V USA a Austrálii musí mít záchranná vest certifikaci CGA (Coast Guard Approved). Tyto vesty musí být vybaveny jednou nebo více přezkami. Vesty jsou objemnější, aby splňovaly výtlakové limity.

Rekreační vesty jsou ve k dostání ve velkém množství i variantách . Některé jsou technicky dokonalé a některé ne. To už je na vyzkoušení každého z vás co komu sedí.

Dostupné jsou v prodeji dětské vesty pro všechny kategorie a dokonce i pro ty nejmenší. Právě ty jsou vybaveny plovacím límcem pod hlavu a popruhy, které se provléknou v rozkroku, aby osoba z vesty nevyklouzla.

Vesta pro děti musí splňovat více než pro dospělé

Dokonce si můžete koupit i záchranou vestu pro psa. Také v různých velikostech.

Pracovní vesty jsou jsou spíše jen výraz. Převážně se používají vesty, které jsou pro dané odvětví nejbližší. Takže pokud budete horský záchranář, použijete vestu pro lavinové nebezpečí ve sněhu.

Pokud si stále nevíte rady a nebo máte nějaký dotaz, pište nám na info@wakemag.cz

Pokud máte nějaké informace na doplnění a chcete se podělit, prosím zašlete je na email info@wakemag.cz

%d bloggers like this: